© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Верховна Рада України на засіданні 22 липня не підтримала проекти постанов щодо скасування рішення парламенту про прийняття в цілому законопроекту «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» (реєстр. №13157 [2]), до якого були включені правки про введення 10% мита на експорт ріпаку та сої. Це зняло перешкоди для підпису Закону спікером ВРУ Русланом Стефанчуком і передачі його на підпис Президенту України.
На тлі рішення ВР експортні закупівельні ціни на ріпак в Україні минулого тижня знизилися на 2000-2500 грн/т до 23000-23500 грн/т із доставкою в порт, тоді як переробники пропонували за ріпак 23500-24200 грн/т із доставкою на завод.
Але фермерам вигідніше продавати ріпак не за гривню, а за валюту за експортними контрактами: ціна становить 535-545 $/т із доставкою у чорноморські порти, що дозволяє отримати ціну еквівалентну 25500-25900 грн/т (з умовним урахуванням відшкодування ПДВ з бюджету при експорті).
За дуже оптимістичним прогнозом асоціації «Укроліяпром», обсяг переробки ріпаку в Україні у 2025/26 МР складе 1,6 млн т, а експорту - 1,7 млн т при загальному виробництві на рівні 3,3 млн т. Але Електронна зернова біржа України прогнозує, що експорт складе близько 1,7-2 млн т, а переробка не перевищить 500 тис. т, оскільки виробництво сягне 2,2-2,5 млн т.
Покращення погоди в Україні та ЄС прискорить збирання ріпаку та збільшить пропозицію, що вже посилює тиск на ціни.
Серпневі ф'ючерси на ріпак у Парижі за останній місяць знизилися на 5,6% до 472,5 €/т чи 554,5 $/т, а листопадові - на 5,4% до 481,25 €/т.
Експерти прогнозують [3] низькі ціни на продукцію рослинництва у першій половині 2025/26 МР
Світові ціни на продукцію рослинництва будуть залишатися низькими, розповів президент компанії "AgResource" Ден Бассе на конференції сільгоспвиробників і постачальників засобів виробництва та послуг для аграрної галузі «Де маржа 2025», яку організував Інститут кон’юнктури аграрного ринку.
«Сьогодні фермери всього світу відчувають економічні проблеми, зниження прибутків, мають низькі врожаї, особливо озимих зернових. Показники маржі зараз найнижчі, починаючи із 2019 р. Це викликано зростанням цін на добрива, техніку та насіння, яке триватиме до 2026 р.», - зазначив Бассе.
За останні 5 місяців темпи світової торгівлі пшеницею різко знизилися, зокрема скоротили закупівлі Китай і Єгипет. У другому півріччі всі країни, крім Туреччини, скоротять закупівлю пшениці, - вважає Бассе.
Водночас МСГ США прогнозує збільшення виробництва пшениці у 2025/26 МР на 15 млн т, проте в "AgResource" такий прогноз вважають занадто оптимістичним.
Найбільші світові експортери кукурудзи – США, Бразилія, Аргентина, Україна та рф у поточному сезоні додатково зберуть 42-46 млн т зерна, що посилить конкуренцію на світовому ринку. Основне питання – чи відновить Китай імпорт кукурудзи та придбає понад 10-12 млн т, як розраховують трейдери, хоча ще кілька років тому країна імпортувала понад 24 млн т кукурудзи на рік.
Обсяги поставок сої у 2025/26 МР стануть рекордними, її виробництво виросте до 428 млн т, насамперед, завдяки Бразилії. Обсяги переробки сої також виростуть, що збільшить пропозицію соєвого шроту та знизить ціни на нього наприкінці IV кварталу до 10-річного мінімуму. Також в AgResource прогнозують збільшення світового виробництва соняшнику та ріпаку, що сприятиме зниженню цін на рослинні олії.
«Важко робити ціновий прогноз на тлі багатьох невизначеностей. США ще працюють над політикою тарифів та обговорюють угоди з Китаєм і ЄС. З огляду на це, експерти "AgResource" очікують подальшого зниження цін на сою та кукурудзу. Ціни на пшеницю можуть знизитися ще на 5-10 $/т під тиском збирання врожаю в ЄС і рф, але подальшу динаміку зараз передбачити важко», - наголосив експерт.
ІЦ УАК за матеріалами GrainTrade [4]
Посилання:
[1] https://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-apk
[2] https://itd.rada.gov.ua/billinfo/Bills/Card/56156
[3] https://graintrade.com.ua/novosti/eksperti-prognozuyut-nizki-tcini-na-produktciyu-roslinnitctva-u-pershij-polovini-202526-mr.html
[4] https://graintrade.com.ua/novosti/vr-ukraini-rozblokuvala-pidpisannya-olijnih-pravok-tomu-vnutrishni-tcini-na-ripak-zalishat.html