© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Досягнуто домовленостей з Європейським Союзом щодо торгівлі. Україні вдалося зберегти обсяги експорту до ЄС на рівні 2024 року й узгодити передбачувані правила на майбутнє.
Про це у Фейсбуці заявила Перша віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Як зазначила віце-прем'єр, вільна торгівля зберігається. Більшість квот, які у 2021 році були обмеженням, тепер збільшені:
За її словами, у десятках категорій квоти вже відповідають або перевищують обсяги фактичного експорту. Без змін — лише 4 квоти, які майже не використовувалися.
"Ключове — ми заклали поступову лібералізацію до 2028 року. Ці умови торгівлі закріплені на двосторонньому рівні та не можуть бути скасовані чи змінені за рішенням ЄС. Це робить торгівлю з нашими європейськими партнерами більш стабільною та передбачуваною", - написала Юлія Свириденко.
Перша віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України зауважила, що у «чутливих» категоріях Україна зберігає можливості експорту чи відкриває нові ринки. Наприклад:
"У найбільш складних позиціях (птиця, цукор, сік) шкоду мінімізовано — завдяки глобальним квотам, альтернативним ринкам і перспективі перегляду. Для продукції з доданою вартістю ми залишаємо найбільш сприятливі умови на ринку ЄС. Це сигнал для бізнесу: саме зараз варто інвестувати у глибшу переробку й модернізацію", - підсумувала Перша віце-прем'єр-міністр України - Міністр економіки України Юлія Свириденко.
"Тепер офіційно і з цифрами – ми домовились з ЄС оновити угоду про вільну торгівлю, яка дозволяє і зберегти обсяги торгівлі, досягнуті за часи дії автономних торгівельних преференцій.
Із 40 квот 5 квот лібералізовано в цілому, у 4 квотах лібералізовано окремі товари, 4 квоти перекомпоновано.
Розмір квот збільшено: Мед збільшено на 583,3% від 2021 року, Цукор - 500%, Оброблений крохмаль - 500%, Ячмінна січка та крупа; зернові, оброблені іншим чином - 435,8%, Висівки, лузга та залишки - 386%, Сухе молоко - 308%, Яйця - 300%, Солод - 250%, Оброблені томати – 250%, Перероблені цукрові продукти - 250%, Крохмалі - 244%, Вершкове масло - 233,3%, Овес - 192,5%, Кукурудза - 153%, Молоко, вершки, згущене молоко - 150%, Часник - 150%, Інші цукри - 150%, Сік яблучний - 150%, Продукти з обробленого вершкового масла - 150%, Цукрова кукурудза - 150%, Манітол-сорбітол - 150%, Перероблені зернові продукти - 150%, Цукрові сиропи – 135%, М’ясо птиці – 133,3%, Пшениця - 130%, Етанол - 125%, Ячмінь - 122,2%.
По відношенню до реальних обсягів торгівлі - 21 з 34 квот має обсяг більший, ніж максимум за час дії преференцій і ще у 3 квотах обсяг більший за експорт 2024 року. Є 6 квот, у яких обсяг менший за рівень 2024 року, але умови торгівлі дозволяють підтримувати обсяги експорту. Лише для 3 товарів обсяги менші, ніж за часів преференцій, але ми мінімізували шкоду. Наступний перегляд у бік подальшої лібералізації — у 2028 році", - додав у своєму дописі 4 червня 2025 року заступник Міністра економіки України - Торговий представник України Тарас Качка.
Нагадаємо, 2 липня у німецькому виданні "Tagesspiegel Background" вийшло інтерв’ю Павла Коваля [2] щодо нового торгівельного режиму між Україною та ЄС.
Тоді він наголошував: остаточні параметри квот ще не оприлюднені, але очікуємо збільшення по частині товарів і повну ясність для планування.
В інтерв’ю генеральний директор Української аграрної конфедерації підкреслював: «Ми очікуємо, що для окремих груп буде повна лібералізація, а для інших — квоти будуть істотно вищі, ніж до війни». Саме це й сталося.
Водночас експерт наголосив: «Обмеження збережено для чутливих товарів — це насамперед зернові, цукор, яйця. Вони будуть вищими за довоєнні, але нижчими за обсяги 2022-2023 років».
Особливу увагу ген. директор УАК звертав на потенційні втрати: «Попередні оцінки — до 3-3,5 млрд євро на рік. У новому форматі втрати очікувано менші — близько 1 млрд євро щорічно, але вони не зникають».
"Це компромісне рішення. Позитив — збільшені квоти. Водночас нові механізми моніторингу означають, що політичний тиск на європейському рівні може впливати на торгівельні умови й надалі.
Україна залишається передбачуваним партнером. І ми продовжимо діалог — для захисту українських виробників, збереження логістики і розвитку переробки" - зазначив [3] Павло Коваль.
Заступник Міністра економіки України - Торговий представник України Тарас Качка повідомив журналістам [4], що за результатами рішення комітету асоціації у торговому складі європейська сторона опублікувала у п’ятницю нові запропоновані квоти, які мають бути затверджені рішенням Єврокомісії та погоджені Радою ЄС, а з українського боку – розпорядженням Кабінету Міністрів.
"Формалізація домовленостей очікується за місяць", – сказав Качка.
За його словами, консультації про перегляд умов торгівлі в рамках ст. 29 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, частиною якої є угода про Зону вільної торгівлі (DCFTA), тривали з 2 червня й отримали гарний результат.
"З $800 млн потенційних збитків (від припинення ATM) ми всі їх прибрали. Ці (нові затверджені) умови сукупно не містять шкоди", – підкреслив торговий представник.
ІЦ УАК за матеріалами Інтерфакс-Україна [4] та Фейсбук-сторінок Юлії Свириденко [5], Тараса Качки [6] та Павла Коваля [3]
Посилання:
[1] https://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-apk
[2] https://agroconf.org/content/kvoti-vtrati-y-novi-rinki-shcho-zminitsya-dlya-ukrayinskogo-agroeksportu
[3] https://www.facebook.com/pavlo.koval.ua/posts/10223020725825858?ref=embed_post
[4] https://interfax.com.ua/news/general/1085197.html
[5] https://www.facebook.com/yulia.svyrydenko/posts/pfbid02F5HHKG6dDcPpfcy5sMjxo1LDzytJZrSKZTvbGL9XGYnoPTZLT6cszbwt6iueLTjol?rdid=C1s97kqzfokpfif4#
[6] https://www.facebook.com/taras.kachka/posts/pfbid0mDjfVCJZr5rhG7gUW8mYsWd49dmVmXpkCwTXPbuKfCkWdvshmJS3ZeRgLTVViiYfl?rdid=nEIh08Wwlx0E0uBW#