Опубліковано на Українська аграрна конфедерація (https://agroconf.org)

Головна > Вік — це досвід, а не бар’єр: в Україні презентували перше дослідження про потенціал і виклики віку

Новини АПК [1]
26.06.2025

Вік — це досвід, а не бар’єр: в Україні презентували перше дослідження про потенціал і виклики віку

26.06.2025

Київ, 24 червня 2025 року. — Агропромхолдинг «Астарта-Київ» і Міністерство соціальної політики України презентували дослідження, що закладає основу для формування умов активного та здорового довголіття в межах Стратегії демографічного розвитку України.

Астарта та Міністерство соціальної політики України об’єднали зусилля, щоб закласти підґрунтя для розробки системних рішень у сфері активного довголіття. У центрі майбутньої програми активного довголіття — людина, її гідність, право на розвиток, соціальну включеність і професійну реалізацію впродовж усього життя.

«Упродовж життя людина накопичує досвід, знання, глибоке розуміння своєї справи. І завдання держави — не допустити, щоб цей потенціал втрачався. Важливо створити умови, у яких на кожному етапі життя людина може зберігати свою активність, оновлювати компетенції, бути залученою до суспільства і ринку праці. Адже йдеться не лише про економіку, а й про відчуття потрібності, про суспільство, яке не відштовхує за віком, а створює умови для повноцінної участі для всіх. Держава має і буде партнером у цьому процесі — відкривати можливості, усувати бар’єри та підтримувати активне довголіття», — зазначила Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України.

Зараз в Україні відбувається глибока трансформація статево-вікової структури населення: до 2035 року частка людей віком 60+ сягне 28%, і понад 60% із них — жінки. Кожній людині важливо якомога довше залишатися спроможною, активною, залученою до життя суспільства. Але для цього підготовка до гідного активного віку має починатися не в 60, а значно раніше, у молодому віці, коли закладаються професійні, соціальні та психологічні основи майбутнього.

Щоб будувати суспільство, у якому дорослішання не веде до виключення, а відкриває нові можливості, потрібне розуміння того, що саме заважає людям залишатись активними. Саме з цією метою було проведено дослідження «Активне довголіття в Україні: дослідження поточного стану та бар’єрів», проведене агенцією «Ruban Litvinova Social Impact Agenсy» за ініціативи Мінсоцполітики. Це перше комплексне дослідження в Україні, що системно проаналізувало бар’єри, з якими стикаються люди у дорослому (45+) і старшому (60+) віці. Воно виявило ключові суспільні тренди: 

  • Люди дорослого та старшого віку стикаються з обмеженим доступом до освіти та послуг і малодоступним міським середовищем. В Україні досі переважають упереджені уявлення про старість, а рівень міжпоколіннєвої підтримки — низький. 
  • З віком українці стають вразливими. У віці 45+ різко погіршується фізичне здоров’я, зростає ризик смертності. З віком зростає тривожність, а війна посилює відчуття стресу. Більшість живе у бідності, постійно економить. Високий рівень самотності, часті випадки домашнього насильства та шахрайства.
  • Суттєве скорочення потенційної робочої сили. Війна, міграція, демографічний спад посилюють дефіцит людського потенціалу. Чисельність потенційного кадрового  ресурсу скоротилася на 15%, а рівень зайнятості різко знижується з віком – серед людей 55+ працює лише 27%. 
  • Важливі позитивні сигнали: за умови чіткого розуміння мети й алгоритму дій люди дорослого та старшого віку готові долучатися до волонтерства та життя громади. Суспільство поступово переосмислює ставлення до віку, і безбар’єрність стає новою цінністю, що формує запит на справедливе, гідне та активне довголіття.

Партнери, які підтримують Україну у сфері соціальної стійкості, також підкреслили стратегічне значення теми активного довголіття.

«Демографія — це не лише про статистику, це про людей, їхню залученість, захист і можливості. Демографічна стійкість — це  здатність суспільства адаптуватися до змін і водночас розкривати потенціал кожної людини. Ми підтримуємо Україну в розробці та впровадженні політик, які створюють сприятливе середовище, усувають бар’єри, розширюють доступ до послуг і формують  інклюзивне суспільство. Це важлива частина нашого партнерства у сфері соціального відновлення та розвитку людського капіталу», — зазначила Рейчел Кін, керівниця напряму соціального відновлення та інклюзії Посольства Великої Британії в Україні.

Ці процеси є також частиною ширшого бачення — Національної стратегії безбар’єрного простору до 2030 року, ініційованої першою леді Оленою Зеленською. Вона покликана забезпечити рівні можливості для кожної людини — незалежно від віку чи стану здоров’я. Активність і залученість людей 45+ — ключ до подолання кадрового дефіциту та зміцнення економіки. Інвестуючи в активне довголіття, ми формуємо здорове та стійке суспільство, готове до викликів майбутнього.

На важливості системного бачення та єдності зусиль держави, громад і бізнесу наголосила й радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності, Тетяна Ломакіна :

«Ми будуємо безбар’єрне і справедливе суспільство, де цінується кожна людина, її досвід, знання і потенціал. Ми не маємо ділити людей за віком, станом здоров’я чи статусом. Ми маємо створювати умови, де внесок в життя і економіку країни кожного і кожної — бажаний, а можливість реалізувати себе — підтримана програмами держави, міста, бізнесу».

Для Астарти програма Активного довголіття — це вже не лише декларація, а практичний досвід. Компанія формує для своїх працівників, незалежно від віку, середовище Активного та здорового довголіття — культуру, в основі якої гідність, розвиток та можливості для довгого здорового та активного професійного життя усіх вікових груп. Цілі програми: формування усвідомленого ставлення до власного здоров’я та тренду на активне довголіття, підвищення задоволеності життям і роботою, подовження активного професійного життя в компанії в різних ролях. Підхід Астарти відповідає світовим трендам і є важливим кроком для забезпечення сталого майбутнього для українського ринку праці.

«Існує думка, що активне довголіття — це тільки про людей старшого віку. В Астарті ми закладаємо цю культуру для всіх — від молодого фахівця до досвідченого професіонала. Адже довге, повноцінне професійне життя починається не з пенсійного віку, а з першого дня відповідального ставлення до себе, свого здоров’я, розвитку та балансу. І для бізнесу це не просто гуманістичний підхід — це стратегічний антикризовий інструмент. У період демографічних змін інвестиції в добробут і потенціал кожного працівника — незалежно від віку — стають умовою економічної стійкості і довголіття компанії. Але реалізувати це можливо лише через партнерство: бізнесу, держави, громад і самих людей. Така синергія формує майбутнє, в якому вартість людини — це її досвід, сила та здатність зростати впродовж усього життя», — Віктор Іванчик, засновник і CEO агропромхолдингу «Астарта-Київ».

Програма Активного довголіття, яка буде розроблена в межах Демографічної стратегії України та з урахуванням Стратегії безбар’єрності, стане основою для нової культури праці — відповідальної, інклюзивної та стійкої до викликів часу — та дасть змогу подолати кадровий дефіцит, підтримати економіку країни та започаткувати в Україні тренд активного та здорового життя.

ІЦ УАК за матеріалами прес-центру "Астарти" [2]

Розробка сайту ІЦ "Електронні вісті"

© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.

 
bigmir)net
'+oBM_STAT.hosts+'
'+oBM_STAT.hits+'

 
'); } //--> '); //--> bigmir)net TOP 100
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-87796853-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Джерело URL: https://agroconf.org/content/vik-ce-dosvid-ne-barier-v-ukrayini-prezentuvali-pershe-doslidzhennya-pro-potencial-i-vikliki

Посилання:
[1] https://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-apk
[2] https://astartaholding.com/vik-cze-dosvid-a-ne-baryer-v-ukrayini-prezentuvaly-pershe-doslidzhennya-pro-potenczial-ta-vyklyky-viku%ef%bf%bc/