Опубліковано на Українська аграрна конфедерація (https://agroconf.org)

Головна > В олійному бізнесі залишаться ті, хто зможе ефективно вивозити продукцію

Новини АПК [1]
19.05.2022

В олійному бізнесі залишаться ті, хто зможе ефективно вивозити продукцію

19.05.2022

Сьогодні в Україні працюють 11 олійноекстракційних заводів. За добу вони переробляють 10 тис. т соняшнику, в середньому виробляється 4,5-5 тис. т олії. Більшість олійноекстракційних заводів не працюють, оскільки практично 98% олії експортувалося через порти, які сьогодні заблоковані.

Про це AgroPortal.ua [2] повідомили в асоціації «Укроліяпром».

«Олійна галузь в Україні сьогодні зіштовхнулась із двома проблемами. Перша — логістична. Якщо зерно експортують мільйонами тонн, то олії у квітні вдалося вивезти лише 151 тис. т, а шроту — взагалі 44. Але для того, щоб завод працював, потрібно, щоб ці показники були однаковими. Якщо за добу відвантажується 30 вагонів олії та 20 — шроту, цього недостатньо».

Такий дисбаланс призводить до того, що переробка не може включитись на повну, і відповідно виробники олії не можуть купити соняшник. 

 

Порівняно з 2021 р. в Україні у 8 разів зменшився експорт олії, у 12 разів — експорт шроту, але при цьому в 55 разів збільшився експорт соняшнику. 

Другою проблемою, яку відмічають в асоціації «Укроліяпром», є перенасиченість внутрішнього ринку, неможливість продавати і відповідно купувати сировину в аграріїв. Все це зумовлено проблемами з логістикою. 

В асоціації по новому врожаю нині жодних прогнозів не дають, адже ще невідомо, скільки посіють і зберуть. 

 

Внутрішній ринок забезпечений олією не просто повністю, а в п’ятикратному обсязі, якщо брати ту олію, що в соняшнику, і відповідно ту, що зберігається на заводах. 

Цінова політика на олію сьогодні більш-менш зважена, для прикладу, «Олейна» продається по 57 грн/л. Сьогодні йде активний пошук маршрутів вивезення продукції, адже на неї в Європі нині справжній ажіотаж. 

«Нам працювати ще до 1 вересня, за цей час ще можна 1,5-2 млн т соняшнику переробити. Якщо вдасться вирішити питання зі збільшення продажів, це зменшить навантаження на аграріїв, адже у них величезні запаси соняшнику, який незрозуміло, куди подіти», — зазначили в «Укроліяпром».

 

В Україні залишилося близько 7 млн т соняшнику, з якого можна виготовити 3,5 млн т олії. Річне споживання в Україні становить близько 400 тис. т.

Виробники олії зазначають, що попри суттєві логістичні проблеми з вивозом готової продукції заводи працюють. Проблем із сировиною немає, адже частина переробних підприємств зупинені, тому пропозиція соняшнику перевищує попит. При цьому підприємства з виробництва олії наразі не укладають форвардні контракти з фермерами на соняшник нового врожаю.

 

У новому сезоні соняшнику буде достатньо, але всі заводи, скоріш за все, не працюватимуть або ж працюватимуть не на повну потужність.

В окремих виробників є готова продукція на складах, але в нинішній ситуації частка експорту через проблеми з логістикою знизилася. І наразі  у виробників немає чіткого розуміння, що буде з ринком у новому сезоні та який обсяг продукції зможе освоїти логістика. 

При цьому гравці олійного ринку зазначають, що якщо логістична проблема не вирішиться, то соняшник і шрот будуть відносно дешевими. Заводи працюватимуть не всі, не на повну потужність і циклічно, орієнтуючись на вивіз продукції за схемою: забили ємності — зупинились — вивозять продукцію — запустились.

 

ІЦ УАК за матеріалами АгроПортал [3]

 

Розробка сайту ІЦ "Електронні вісті"

© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.

 
bigmir)net
'+oBM_STAT.hosts+'
'+oBM_STAT.hits+'

 
'); } //--> '); //--> bigmir)net TOP 100
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-87796853-1', 'auto'); ga('send', 'pageview');

Джерело URL: https://agroconf.org/content/v-oliynomu-biznesi-zalishatsya-ti-hto-zmozhe-efektivno-vivoziti-produkciyu

Посилання:
[1] https://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-apk
[2] https://agroportal.ua/
[3] https://agroportal.ua/publishing/lichnyi-vzglyad/v-oliynomu-biznesi-zalishatsya-ti-hto-zmozhe-efektivno-vivoziti-produkciyu