© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Цьогорічна ситуація в українському сільському господарстві є вкрай тривожною. Погодно-кліматичні умови завдали аграріям нових серйозних збитків, які додалися до втрат, спричинених повномасштабною війною. Однак наслідки цього для споживачів будуть не дуже відчутними. Про це в ексклюзивному коментарі “Комерсанту Українському” розповів президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
“Ситуація наразі досить складна. Дійсно, погодно-кліматичні умови додали нам великих втрат до тих, які ми перед цим понесли від війни. Майже третина озимої пшениці на території України постраждала від заморозків. Але не всі 30% абсолютно непридатні. Просто відсотків 15% – там взагалі залишилася земля пуста, немає нічого”, – зазначив експерт.
За словами президента УАК, українські фермери зараз перебувають у складному становищі через нестачу оборотних коштів. Ті ж фермери, які мають достатньо фінансових ресурсів, намагаються вирішити проблему шляхом висівання олійних культур.
“В кого є оборотні кошти, ті сіють олійні культури, соняшник, сою, хоча порушують сівозміни, тому що є серйозні вимоги по їх дотриманню, особливо щодо олійних культур. До прикладу, для соняшника треба мінімум три роки розриву після того, як ти сіяв в цьому полі”, – стверджує аграрій.
Однак, як підкреслив експерт, більшість фермерів не має необхідних оборотних коштів і вони вже втратили чимало цьогорічного урожаю.
Проблеми торкнулися не лише зернових культур. Леонід Козаченко зауважив, що значних втрат зазнав і садівничий сектор.
“Така ситуація не тільки з зерновими культурами. Така ж ситуація, звичайно, і з фруктами, з овочами, які будуть втрачені частково. Наприклад, ті фруктові дерева, які зацвіли – західна частина, північна частина України – потрапили в такі морози, що не змогли їх пережити. Є такі ягоди, які втратили майже третину врожаю”, – поділився він.
У цілому, за оцінкою Козаченка, загальні втрати становлять близько 15%.
Щодо овочевих культур ситуація дещо краща, хоча й тут є певні проблеми.
“З овочами трошки легше, хоча ми запізнюємося зараз із висадкою розсади, із посівом овочевих культур. Але маємо надію, що запізнення не призведе до великих втрат”, – розповів президент УАК.
Що буде з цінами?
Незважаючи на всі труднощі, Леонід Козаченко впевнений, що описані проблеми, в першу чергу, негативно вплинуть на експортний потенціал. Ціни ж на внутрішньому ринку зростуть не дуже відчутно, стверджує він.
“Це дуже негативно вплине на експорт продукції, на фінансові результати роботи в цьому році. Звісно, це може підняти ціни на продукцію на внутрішньому ринку, але не суттєво. Боятися того, що на полицях магазинів будуть дуже високі ціни, не варто”, – зауважив він.
Водночас Козаченко наголосив на необхідності підтримки для сільгосппідприємств, які зазнали значних втрат.
“Звісно, треба думати про допомогу тим сільгосппідприємствам, які на цьому втратять багато. Тому що страхування – вони могли б бути зроблені – але, як правило, цим ніхто не переймався, тому що таких випадків раніше не було”, – зазначив він.
На завершення президент Української аграрної конфедерації висловив припущення, що в майбутньому фермери можуть змінити свій підхід до страхування посівів:
“На наступний рік, можливо, будуть страхувати ці посіви від таких втрат. Тому втрати в сільському господарстві від цього будуть суттєві”.
ІЦ УАК за матеріалами видання "Комерсант Український" [2]
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-uak
[2] https://www.komersant.info/zamorozky-znyshchyly-tretynu-vrozhaiu-ahrariy-rozpoviv-shcho-bude-z-tsinamy-v-mahazynakh/