© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Керівник Укрзалізниці презентував учасникам конференції, серед яких представники великих і малих агрокомпаній і трейдери, зміни у роботі залізниці та нещодавні тарифні ініціативи.
За його словами, Укрзалізниця вибудовує абсолютно прозору комунікацію й хоче говорити з ринком «очі в очі». «Завдяки тарифним ініціативам ми зможемо покрити наші операційні витрати, які значно зросли з моменту останньої індексації тарифів. На це вплинуло багато факторів: дорожчання запасних частин, дизелю, електроенергії. Також ми маємо думати про матеріальну підтримку залізничників, які, як і аграрії, мужньо працюють в умовах великої війни. Наразі наше завдання – знайти для вас дієві компенсатори, щоб залізниця не втратила обсяги та не вплинула на можливості українського агроекспорту», – зазначив Олександр Перцовський.
Він також додав, що, враховуючи всі фактори: ціну зерновозів, курс валюти та запропоновану індексацію тарифів, реальний вплив на вартість зернових вантажів після перегляду тарифів становитиме менше 1 дол. США на тонну.
Натомість Укрзалізниця вже бачить декілька компенсаторів для агробізнесу, серед яких:
«Укрзалізниця готова обговорювати ці компенсатори та вислухати пропозицію партнерів. Також у наших інтересах перевезення зернових «на короткі плечі» – на відстань 200-300 км, де наразі домінує автотранспорт», – резюмував Олександр Перцовський.
Нагадаємо, що відповідно до постанови КМУ від 16.12.2009 №1392 «Про забезпечення прозорості державної тарифної політики щодо перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України» тарифи на залізничні вантажні перевезення мають індексуватися щороку. Востаннє вони переглядалися влітку 2022 року. Наразі залізниця пропонує проіндексувати тарифи на 37% (або близько 13% у річному вимірі), враховуючи, що з останньої індексації минуло 2,5 роки.
Раніше наглядова рада УЗ погодила пропозицію [2] індексації вантажних залізничних тарифів
Наглядова рада АТ «Укрзалізниця» погодила пропозиції змін державних регульованих тарифів на перевезення вантажів. Ці пропозиції були 5 грудня 2024 року затверджені правлінням компанії.
Надалі ці пропозиції будуть направлені для розгляду Тарифної ради при Міністерстві розвитку громад і територій України.
Нагадаємо, що відповідно до постанови КМУ від 16.12.2009 №1392 «Про забезпечення прозорості державної тарифної політики щодо перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України» тарифи на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України мають індексуватися щороку.
В УЗ зазначають, що ця норма не виконувалася регулярно і динаміка індексації тарифів на залізничні вантажні перевезення суттєво відстала від змін цін на основні ресурси, які споживає залізниця. Зокрема з моменту останнього перегляду тарифів на вантажні перевезення ціни на електроенергію виросли на 166%, дизель — на 110%, запчастини для тепловозів — на 217%, запчастини для електровозів — на 22%, підшипники — на 37%, колеса суцільнокатані — на 20% тощо.
Це, за словами керівників УЗ, позбавило компанію можливостей достатньою мірою виконувати ремонти інфраструктури та рухомого складу, індексувати заробітні плати залізничникам, з яких понад 10 тисяч захищають Україну в лавах ЗСУ, та виконувати соціальні зобов’язання перед ними.Так, тарифи на залізничні вантажні перевезення не індексувались майже 2 роки — з літа 2022 р., та й попередня індексація не вивела тарифи на економічно обґрунтований рівень. За цей час індекс цін виробників промислової продукції вже склав 176,4%. При цьому залізничники запропонували обмежити індексацію тарифів суттєво помірнішою цифрою: лише 37%, або близько 13% у річному вимірі, враховуючи, що з останньої індексації минуло 2,5 роки.
«Індексація тарифів на вантажні перевезення є життєво необхідною, щоб українська залізниця могла стало функціонувати та дотримуватись стандартів безпеки. Рівень індексації тарифів було розраховано мінімально достатній для того, щоб фінансувались операційні видатки, проводились критично необхідні ремонти інфраструктури», — зазначив голова наглядової ради АТ «Укрзалізниця» Гепард Хафер.
Індексація дозволить на мінімально необхідному рівні фінансувати ремонт рухомого складу й інфраструктури. В іншому випаду постануть суттєві ризики для безперервності безпечної роботи критичної інфраструктури держави.
«Пропозиції індексації ми відкрито представимо та пояснимо нашим клієнтам – і найбільшим, і меншим вантажовідправникам з усіх секторів економіки, а також зафіксуємо з ними, яких компенсаторів та операційних поліпшень вони очікують від Укрзалізниці», — пояснив голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський.
Він також додав, що залізничники продовжують надійно доставляти вантажі попри щоденні обстріли, відновлюють колійну й енергетичну інфраструктуру в найстисліші терміни, щоб не підвести клієнтів і всю українську економіку.
«При цьому ми суттєво заборгували самим залізничникам — рівень оплати їхньої праці суттєво нижчий за середній по промисловості, а низка соціальних виплат призупинена. Індексація тарифів критично необхідна, щоб умови праці залізничників принаймні не погіршувалися», — резюмував Олександр Перцовський.
ІЦ УАК за матеріалами УЗ [3]
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-apk
[2] https://www.uz.gov.ua/press_center/up_to_date_topic/page-2/646449/
[3] https://uz.gov.ua/press_center/up_to_date_topic/646879/