© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Інфляція у липні у місячному вимірі знизилася та мала від'ємне значення. У річному вимірі також спостерігалося сповільнення інфляції.
Ціни на продукти харчування у липні 2023 року вперше знизилися із серпня 2021 року. Зазвичай, внаслідок сезонного масового надходження продукції нового врожаю на ринок і певного зменшення попиту, ціни на продукти харчування знижуються у літні місяці, а у деякі роки навіть у травні та вересні. Однак, із-за повномасштабного вторгнення рф, зниження цін на продукти влітку 2022 року не відбулося.
Цьогоріч, попри продовження вчинення воєнних злочинів росією (напр. підрив Каховської ГЕС) і намагання агресора блокувати наш аграрний експорт, економіка України пристосувалася до умов воєнного часу, а макроекономічні показники почали повертатися у бік норми, за що ми дякуємо нашим воїнам і державам, які допомагають Україні.
Інфляція на споживчому ринку у липні 2023 р. порівняно з червнем 2023 р. становила -0,6%, з початку року - +4,0%.
Базова інфляція у липні 2023 р. порівняно з червнем 2023 р. становила 0,0%, з початку року - +3,2%.
Водночас інфляція у річному вимірі за підсумками липня 2023 року знизилася до 11,3% із 12,8% за підсумками червня, 15,3% за підсумками травня, 17,9% - квітня, 21,3% - березня, 24,9% - лютого і 26,6% - грудня.
На споживчому ринку у липні 2023 р. ціни на продукти харчування у порівнянні з червнем 2023 р. знизилися на 2,1%. Якщо порівнювати з липнем 2022 року, то за рік ціни на продукти зросли на 12,8%.
На споживчому ринку в липні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 1,9%.
Найбільше (на 18,2%) подешевшали овочі. На 7,6–0,4% знизилися ціни на яйця, продукти переробки зернових, рис, фрукти, сало, соняшникову олію, кисломолочну продукцію.
Водночас на 1,4–0,5% зросли ціни на м'ясо та м'ясопродукти, цукор, рибу та продукти з риби, безалкогольні напої.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,0%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 1,5%, алкогольні напої – на 0,6%.
Ціни на паливо та мастила зросли на 7,3% у порівнянні з червнем.
Інфляція знижувалася швидше, ніж прогнозувалося, через вплив чинників пропозиції. За очікуваннями НБУ вона і надалі сповільнюватиметься попри виклики війни.
У II кварталі 2023 року сповільнення інфляції тривало (до 12.8% р/р у червні). Фактичні темпи зростання цін були нижчими за квітневий прогноз НБУ, передусім унаслідок достатньої пропозиції харчових продуктів і пального, стабільної ситуації в енергетиці. Інфляцію також стримували ефекти від зміцнення готівкового курсу гривні. Ці чинники переважили ефекти від вищих витрат бізнесу, понесених унаслідок війни та підвищення тарифів на електроенергію. Руйнування Каховської ГЕС [2] поки не мало суттєвого впливу на інфляцію. Однак, за оцінками НБУ, цей теракт усе-таки матиме незначний вплив на споживчі ціни в поточному році передусім через ускладнення діяльності низки підприємств регіону та часткову втрату врожаїв.
Пропозиція с.-г. продукції залишалася достатньою для забезпечення внутрішніх потреб. Крім того, експортні ціни на українське збіжжя й іншу с.-г. продукцію були ще нижчими через логістичні труднощі та високі ризики, зокрема через неясність у відновленні роботи "зернового коридору" й обстрілу портів Дунаю. Додатковим чинником залишається невизначеність, пов’язана з можливим продовженням обмеженням експорту українського продовольства через сусідні країни ЄС.
Проте у III кварталі зростання цін на пальне відновиться внаслідок повернення довоєнного рівня оподаткування пального, що додасть приблизно 0.7 в. п. прямого внеску в зміну ІСЦ у 2023 році. Крім того, це чинитиме непрямий вплив на інфляцію через перенесення вартості пального на ціни інших товарів і послуг, зокрема транспортних.
АЦ УАК за матеріалами Держстату
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-uak
[2] http://agroconf.org/content/pidriv-kahovskoyi-ges-zbilshit-deficit-torgivli-tovarami-na-04-milyarda-nbu