© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Кабінет Міністрів України 29 квітня 2015 року Постановою № 300 [2] затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі зі здешевлення кредитів.
Відповідно до Порядку, як і в попередні роки, головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики, а розпорядниками нижчого рівня – департаменти агропромислового розвитку облдержадміністрацій. МінАПП здійснює розподіл бюджетних призначень (визначає річні ліміти) між департаментами пропорційно середньорічному обсягу виробництва валової продукції сільського господарства (у постійних цінах) за попередні три роки. За МінАПП залишається право перерозподіляти невикористані кошти між облдержадміністраціями.
Також Порядком передбачено, що:
- компенсація надається на конкурсній основі за укладеними договорами, за умови, що сума відсотків за користування кредитами, не перевищує у національній валюті 30 % річних;
- компенсація надається за кредитами, залученими у минулому та поточному роках, відсотки за користування якими нараховані і сплачені у у поточному році у розмірі 50 % облікової ставки Нацбанку;
- компенсація надається за кредитами, залученими для покриття виробничих витрат, пов’язаних із закупівлею паливно-мастильних матеріалів, насіння, міндобрив, ЗЗР, кормів, ветпрепартів, молодняку с/г тварин та птиці, обладнання для тваринницьких ферм і комплексів запчастин для с/г техніки, енергоносіїв.
Крім того, Порядком визначається регламент роботи конкурсних комісій, умов проведення конкурсу,та інші питання щодо здійснення компенсації за кредитами, а також необхідний перелік документів, які має подати позичальник.
Нововведенням є те, що для отримання компенсації надаються переваги тим позичальникам, у першу чергу, які мають річний дохід (виручку від реалізації) продукції за останній рік до 10 млн грн. У другу чергу, позичальникам, які здійснюють діяльність з вирощування та розведення ВРХ, особливо молочних порід.
Однак, для ефективного функціонування механізму здешевлення кредитів для аграріїв крім Порядку, МінАПП має розробити та затвердити наступні документи: форму заявки, форму журналу обліку учасників конкурсу, форму довідки та реєстру позичальників.
Слід зазначити, що Державним бюджетом України на 2015 рік передбачено видатки у сумі 300 млн грн. за програмою “Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів”.
З цього приводу В.о. Генерального директора УАК Б.В. Андрющенко зазначив наступне:
"Дуже хочеться поставити знак питання у заголовку. 300 мільйонів на компенсування кредитів для всієї України це, звичайно, більше ніж нічого, але набагато менше, ніж треба.
Навіть, якщо брати до уваги виключно офіційну статистику МінАПП, за минулий рік було залучено тільки 2133 підприємствами агропромислового комплексу понад 9,7 млрд грн. кредитних коштів. За оголошених ставок – тільки для цих підприємств треба сплатити майже 2,5 млрд. грн відсотків. Наразі важко оцінити, яка частка серед них таких, що підпадають під «першочерговість». Але досвід каже, що на місцевому рівні малі виробники практично не відстежуються.
Попри благородну мету підтримки, є також і сумнів щодо спроможності, навіть такі невеликі кошти, «доставити» до адресата. Бо тільки на випуск постанови з моменту прийняття знадобилося чотири тижні. Перше півріччя вже завершується, а ще треба затвердити низку документів, відпрацювати по областям і т.п. Хоча, якщо взяти до уваги проведення восени місцевих виборів, то для традиційного провладного піару на «допомогу селу» часу якраз досить".
Аналітичний Департамент УАК
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/novini
[2] http://www.kmu.gov.ua/control/uk/cardnpd?docid=248166183