© Українська аграрна конфедерація, 2006-2025.
При використанні матеріалів сайту посилання на УАК обов'язкове.
Сьогодні, 1 лютого, Європейська рада підтримала перегляд бюджету Європейського Союзу, в якому буде передбачено 50 млрд євро на макрофінансову підтримку України, що має здійснюватися у рамках програми Ukraine Facility впродовж 2024-2027 років.
Про це у Твіттері повідомив [2] президент Європейської ради Шарль Мішель.
Після цього і Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль підтвердив новину у Телеграмі: "Європейська рада підтримала створення нового фінансового інструменту для України Ukraine Facility. Рішення підтримали всі 27 країн-членів ЄС.
Ukraine Facility — це чотирирічна програма загальним обсягом 50 млрд євро. Значна частина цих коштів буде спрямована до держбюджету й допоможе у фінансуванні бюджетного дефіциту.
Ще один компонент програми передбачає створення спеціального інвестиційного інструменту для покриття ризиків у пріоритетних секторах. Він дозволить залучити додаткові кошти на інвестиції.
Вдячний Президенту Євроради Шарлю Мішелю та лідерам держав-членів ЄС за непохитну підтримку. Кожен ваш голос — це вагомий внесок у нашу спільну перемогу".
Трохи пізніше з'явилося повідомлення і від Мінекономіки України.
“Голосування щодо Ukraine Facility в Європейській раді — це потужний сигнал про незмінну підтримку України з боку партнерів. Наступним етапом стане визначення фінальних умов програми в рамках тріалогу між Європейською радою, Єврокомісією та Європейським парламентом. Фінальний регламент має ухвалити Європарламент під час пленарної сесії, запланованої на 26-29 лютого 2024 року. Ми розраховуємо отримати перший платіж обсягом 4,5 млрд євро вже у березні. Наразі Уряд працює над відповідною угодою про перехідне фінансування спільно з європейськими партнерами. Ми вдячні нашим союзникам за допомогу та довіру до України”, — зазначила Перша віце-прем'єр-міністр України — Міністр економіки України Юлія Свириденко.
Перша віце-прем’єр-міністр додала, що рішення Європейської ради також відображає позитивну оцінку підготовки Плану для Ukraine Facility, яка відбувається за координації Міністерства економіки. Після затвердження регламенту в Європарламенті, відповідні фінальні умови програми буде враховано у Плані. Коли документ буде затверджено Урядом, План буде передано на розгляд Європейській Комісії.
План для Ukraine Facility передбачає здійснення структурних реформ у державному секторі, проведення низки економічних реформ, спрямованих на розвиток бізнес-клімату та підприємництва, а також кроки для розвитку пріоритетних секторів, що можуть забезпечити швидке економічне зростання.
Підтримка в рамках програми Ukraine Facility Європейського Союзу надаватиметься щоквартально за виконання визначених у Плані критеріїв щодо проведення передбачених реформ.
Як повідомлялося, програма Ukraine Facility Європейського Союзу передбачає надання Україні 50 млрд євро впродовж 2024-2027 років. З цієї суми 39 млрд євро будуть спрямовані до державного бюджету для посилення макрофінансової стабільності.
У рамках програми також передбачений спеціальний інвестиційний інструмент для покриття ризиків у пріоритетних секторах, обсяг якого становитиме 8 млрд євро. Фінансування в рамках цього інструменту зможуть отримати інвестори через ЄБРР, ЄІБ та інші міжнародні інституції. Очікується, що реалізація проектів у межах цього інструменту дозволить залучити додаткові 30 млрд євро інвестицій.
На додаток, бюджет програми Ukraine Facility передбачає окремий напрямок технічної підтримки, зокрема кошти на покриття відсотків за кредитами в рамках Ukraine Facility, що складатиме 3 млрд євро.
Нагадаємо, раніше виділення 50 млрд євро блокувала Угорщина в особі прем'єра Віктора Орбана.
ІЦ УАК за матеріалами Телеграм-каналу Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля [3] та Мінекономіки [4]
Посилання:
[1] http://agroconf.org/category/rubrika/novini/novini-apk
[2] https://twitter.com/CharlesMichel/status/1753001809268920719
[3] https://t.me/Denys_Smyhal/6891
[4] https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=0a45f828-ff91-4586-8972-0117376d8c45&title=VropeiskaRadaPidtrimala