05.10.2011 17:38

ЗВЕРНЕННЯ щодо скасування експортних мит на зернові культури

версія для друку
05.10.2011 17:38

Українська аграрна конфедерація, Український союз промисловців і підприємців, Українська зернова асоціація, виробники сільськогосподарської продукції звернулися до Президента України, голови Верховної Ради України, прем’єр-міністра України щодо скасування експортних мит на зернові культури.

Товаровиробники сільськогосподарської продукції високо цінують зусилля Президента України та Уряду, спрямовані на перетворення аграрного сектору економіки країни на сучасну конкурентоспроможну галузь, яка не лише повністю задовольняє потреби населення України в продовольстві, але й може стати візитною карткою держави на світовій економічній арені. Експерти прогнозують, що із зростанням світового попиту на продовольство буде зміцнюватися не тільки економічний, а й політичний вплив основних країн-виробників сільськогосподарської продукції, аналогічно до того, як це відбулося на ринку енергоносіїв.

Саме як елемент політики, спрямованої на динамічний розвиток агропродовольчого сектору України, ми сприйняли збереження Верховною Радою та Урядом у 2010 році сприятливого режиму оподаткування для сільськогосподарських товаровиробників при прийнятті Податкового Кодексу.

Водночас, змушені зауважити, що у 2011 році ситуація докорінно погіршилась. З 1 липня 2011 року припинено відшкодування ПДВ експортерам зернових та технічних культур, що є єдиним подібним прикладом "стимулювання" експорту серед базових галузей економіки України. З цієї ж дати запроваджено експортні мита на пшеницю, ячмінь і кукурудзу, розмір яких становить від 9 до 14 відсотків, що зменшило ціни для наших виробників на 200-250 гривень за тонну.

Ми вкрай занепокоєні повідомленнями про те, що такий надзвичайно високий фіскальний тиск на сільгосптоваровиробника може продовжитись і у 2012 році через збереження експортних мит на зернові культури та їх поширення на інші види продукції, зокрема на олійні культури та соняшникову олію.

Через експортне мито на зернові культури експорт українського зерна став не конкурентоздатним у порівнянні із російським, казахським, румунським зерном. З часу уведення мит на експорт зерна обсяги його експорту різко знизились – у липні-вересні до 3,3 млн. тонн, тоді як у 2009/10 м/році (МР) при врожаї 46 млн. тонн за аналогічний період його було експортовано 6,3 млн. тонн. За цей час Росія, маючи значно менші логістичні потужності, експортувала понад 9.1 млн. тонн зерна.

Зовнішні ринки заповнені зерном конкурентів, і виправити цю ситуацію у найближчі місяці буде надзвичайно важко.

З огляду на зазначене, особливе занепокоєння викликає врожай кукурудзи, що має скласти понад 20 млн. тонн, його сушіння та розміщення.

У зв’язку із змінами з 1 липня поточного року умов функціонування зернового ринку за липень-грудень 2011 р. аграрії можуть втратити більше 20 млрд. грн., зокрема за рахунок експортних мит на зернові культури - майже 7 млрд. грн., та за рахунок невідшкодування ПДВ – 13,5 млрд. грн.

Такий обсяг фінансових втрат призводить до зубожіння більшості товаровиробників, вкрай негативно позначиться на проведенні ними комплексу осінніх польових робіт під урожай 2012 року.

Зниження рентабельності виробництва, втрата ринків збуту українським зерном вкрай негативно позначилися на капіталізації провідних українських аграрних компаній на світових фондових майданчиках, можливостях залучення ними фінансових ресурсів у зернове виробництво.

У разі продовження дії експортних мит та їх поширення на соняшникову олію Україна не лише поступиться Росії позицією експортера № 1 у чорноморському басейні, але і втратить завойовану останніми роками позицію №1 експортера соняшникової олії у світі, поступово перетворюючись на сировинний придаток розвинутих країн. Результатом цього може стати зупинка насамперед малих та середніх олійно-видобувних підприємств та скорочення робочих місць.

Короткострокові вигоди, отримані від запровадження мита та невідшкодування ПДВ, мізерні у порівнянні з вищезазначеними втратами від впровадження економічно необґрунтованих заходів з регулювання експорту зернових з України.

Така політика призведе до неможливості подальшого сталого розвитку у цілому аграрного комплексу України, досягнення амбіційних цілей аграрної політики, зокрема виробництва 80 млн. тонн зернових.

Враховуючи вищезазначене, звертаємось до Вас, вельмишановний Вікторе Федоровичу, із проханням дати доручення Кабінету Міністрів якнайшвидше розробити законопроект щодо скасування експортних мит на зернові культури та незастосування надалі оподаткування експорту сільськогосподарських культур та соняшникової олії, не передбаченого зобов’язаннями України перед Світовою організацією торгівлі, а також відновлення відшкодування ПДВ при експорті зернових відповідно до режиму, який діє для інших галузей економіки.

Для скоординованого управляння аграрним комплексом України вважали б за необхідне відновити у вертикалі виконавчої влади профільного віце-прем’єр-міністра з питань АПК.

Сподіваємось на Вашу підтримку та віримо, що спільними зусиллями ми зможемо вивести Україну на чільні місця на світовому ринку сільськогосподарської продукції.

Президент Української аграрної конфедерації Козаченко Л.П.

Президент Українського союзу промисловців і підприємців Кінах А.К.

Голова Аграрного союзу України Новіков Г.В.

Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників Миркевич М.С.

Президент Української зернової асоціації Клименко В.Г.

Генеральний директор Асоціації «Укроліяпром» Капшук С.П.

Прес-служба УАК


Що найбільше заважає розвитку аграрного бізнесу?:
Інші опитування