03.04.2011 19:33

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ УАК та УЗА щодо ситуації на зерновому ринку України

версія для друку
03.04.2011 19:33

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

Української аграрної конфедерації та Української зернової асоціації

до Першого заступника Глави Адміністрації Президента України Акімової І. М.

щодо ситуації на зерновому ринку України.

м. Київ, 1 квітня 2011 року

Шановна Ірино Михайлівно!

Звертаємось до Вас у зв’язку зі складною та невизначеною сьогодні ситуацією на ринку сільськогосподарської продукції, що загрожує подальшому розвитку галузі та виконання Програми економічних реформ України на 2010-2014 рр. стосовно сільського господарства.

З середини 2010 року в Україні розпочався процес, на наш погляд, непродуманого та непередбачуваного регулювання урядом ринку сільськогосподарської продукції. В умовах постійної зміни правил, сталий розвиток сільського господарства в Україні неможливий.

Так, у вересні 2010 року почалося блокування виходу завантажених зерном кораблів з портів. В середині жовтня цього ж року уряд ввів квотування експорту зерна при експортному потенціалі України в 14-15 мільйонів тонн, а непрозорий механізм розподілу квот, причому двічі, призвів до того, що провідні вітчизняні та іноземні компанії не отримали квоти і не змогли здійснювати експорт. Україна могла експортувати тільки зерна на суму приблизно 4.5 мільярди доларів США, але не зробила це, всіляко обмежуючи експорт.

Особливе занепокоєння викликали деякі останні проекти законів України (№8163 та №8053), основні положення яких не відповідають Конституції України та направлені на монополізацію ринку експорту сільгосппродукції, дискримінацію суб’єктів господарювання - провідних виробників та експортерів зерна, що є найбільшими в Україні інвесторами у створення сучасної аграрної інфраструктури.

Монополізація аграрних ринків, обмеження конкуренції при закупівлях зернових на внутрішньому ринку України для його подальшого експорту, потребує величезних витрат коштів з державного бюджету. Така аграрна політика призведе до катастрофічних втрат доходів товаровиробників і, як наслідок, до значного сповільнення розвитку аграрного сектора України.

Крім того, за нашою інформацією на сьогоднішній день заборгованість держави з ПДВ тільки перед експортерами зерна становить близько 2.5 млрд. гривень. На керівників підприємств чиниться тиск податкових органів з незаконними вимогами перекручування звітності з метою суттєвого штучного зменшення сум заборгованості з ПДВ. Керівників підприємств інформують, що у разі відмови від такої “співпраці” проти них будуть порушуватись карні справи.

В умовах продовження квотування, а Україна має можливість експортувати більш ніж 5 мільйонів тонн зерна, та існування заборгованості з ПДВ, сільськогосподарські виробники недоотримають значні кошти, що повинні бути вкладенні в подальше виробництво. Таким чином, сьогодні вже закладені значні ризики щодо врожаю 2011 року та подальшого зростання виробництва сільськогосподарської продукції.

УАК та УЗА категорично виступають проти руйнування ринкових механізмів функціонування ринку сільськогосподарської продукції, непрозорого адміністрування та монополізації аграрного сектора економіки України.

З метою запобігання непоправних та безповоротних наслідків, що можуть мати місце для АПК України, просимо Вас, Ірино Михайлівно, надати відповідні доручення щодо безумовного відшкодування ПДВ експортерам зерна та скасування будь-яких обмежень з експорту зернових. Також, з урахуванням виключної важливості аграрного сектору для розвитку держави в цілому, пропонуємо провести окреме засідання Комітету з економічних реформ при Президенті України та розглянути ключові питання розвитку сільського господарства України з широким залученням громадських організацій АПК.


Президент Української Аграрної конфедерації           Л. П. Козаченко

Президент Української зернової асоціації                    В. Г. Клименко


Що найбільше заважає розвитку аграрного бізнесу?:
Інші опитування