16.09.2014 13:03

УАК. Популізм скорочує робочі місця на селі

версія для друку
16.09.2014 13:03

У Верховній Раді України 12 вересня 2014 зареєстровано законопроект  № 5066 “Про внесення змін до Закону України "Про оренду землі" (щодо мінімального річної орендної плати за користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення, земельною часткою (паєм)”, яким передбачається встановлення економічно обґрунтованої мінімальної ставки річної орендної плати за землю, обов’язкової для всіх користувачів.

Також пропонується на законодавчому рівні встановити розмір річної плати за оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), що перебуває у приватній власності, не менше 6 відсотки визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) та зобов’язати орендарів сплачувати не менше половини від її загального розміру в грошовій формі.

На думку автора, наслідком такого підвищення орендної ставки стане покращення матеріального становища селян, загальної соціальної ситуації та стимулювання розвитку інших галузей економіки в сільській місцевості. Водночас, для додаткового захисту селян від створення схем фактичного нівелювання запропонованого підвищення розміру мінімального платежу, пропонується також зобов’язати орендарів сплачувати не менше половини річної орендної плати в грошовій формі.

За оцінкою експертів УАК у разі прийняття зазначеного законопроекту значно погіршиться фінансово-економічний стан сільськогосподарських підприємств з огляду на значне навантаження на собівартість продукції рослинництва.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів України постановою від 31 жовтня 2011 р. №1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» встановив коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільгоспугідь на рівні 1,756. Про наслідки такої індексації УАК писала у листопаді 2011 року (http://agroconf.org/content/zemlyu-pereocenili-zhit-stanet-veselee-0). Що ж відбулося фактично?.

За три останніх роки орендна плата зросла у 1,765 рази з 6,4 млрд. грн. у 2011 р. до 11,3 млрд. грн. – у 2013 році. При цьому питома вага орендної плати у загальних витратах на виробництво продукції рослинництва зросла з 9 до 12 %.

Таке значне збільшення собівартості знизило рівень конкурентоспроможності рослинницької продукції, що змусило сільськогосподарські підприємства економити на затратах. Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур та зростання вартості матеріально-технічних ресурсів не дозволяють знижувати технологічні витрати. Тому, за методом виключення, як і попереджали в УАК крайніми залишились наймані працівники. Їх або звільнили, або знизили рівень заробітної плати. Так, кількість найманих працівників, зайнятих у рослинництві за останні три скоротилося на 25 тис. осіб і у 2013 році становила 325 тис. осіб або на 7%.

Так, у 2013 році загальна сума витрат на оплату праці у рослинництві становила 6,5 млрд. грн., що на 24% або на 2 млрд. грн. менше ніж за 2012 рік та майже залишилася на рівні 2011 року, при зростанні загальних витрат на рослинницьку продукцію за вказаний період на 30%.

Загальні витрати, оплата праці та плата за оренду у рослинництві по сільськогосподарським підприємствам за період 2011-2013 рр.

 

2011

2012

2013

 Витрати на вирощування рослинницької продукції, усього, млрд грн

70,7

90,3

91,6

 оплата праці у рослинництві, млрд. грн

6,2

8,5

6,5

 Орендна плата за оредну земельних часток (паїв), млрд. грн.

6,4

9,8

11,3

 питома вага орендної плати у витратах,%

9%

11%

12%

 питома вага оплати праці у витратах,%

9%

9%

7%

Отже, подальше зростання орендної плати, як запропоновано у з/п №5066 буде мати негативні як економічні наслідки для сільськогосподарських підприємств, так і соціальні для сільського населення.

Аналітичний департамент УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування