23.02.2010 10:23

Ринок картоплі. Стабільний обсяг виробництва, стабільно низька якість

версія для друку
23.02.2010 10:23

Ситуація на українському ринку картоплі за останні 5 років є досить стабільною. Річне виробництво картоплі щороку досягає майже 20 млн. тонн при дещо меншому внутрішньому споживанні. Так, згідно з балансовими даними Держкомстату, у 2008 році в Україні було зібрано 19,5 млн. тонн картоплі, з яких 5,7 млн. було витрачено на корм, 4,9 млн. на посадку, 1,2 млн. було перероблено на непродовольчі цілі, 6 млн. – спожито населенням та близько 1 млн. тонн картоплі було втрачено. Обсяги імпортованої картоплі становили 9,5 тис. тон.

У минулому році, було зібрано 19,7 млн. тонн, або на 1% більше за попередній. При цьому обсяг споживання майже не змінився. В той же час, обсяги імпорту значно зменшилися – до 5,6 тис. тонн (через девальвацію гривні). Основними імпортерами  у 2009 році були  Білорусія (1,1 тис тонн), Нідерланди (1,6) та Єгипет (0,8). Такі обсяги виробництва та споживання зводять до мінімуму вплив обсягів імпорту на загальну ситуацію на внутрішньому ринку картоплі. Значна частина імпортної картоплі направляється на потреби підприємств із виготовлення напівфабрикатів, підприємства громадського харчування та реалізується через супермаркети. Тобто тими каналами, по яких мають здійснюватись регулярні поставки певної кількості картоплі з пакетом необхідних документів.

Взагалі, український ринок картоплі має свою специфіку.  Майже 97% відсотків картоплі вирощується населенням на власних земельних ділянках для власних харчових потреб та відгодівлі свійської худоби. Певна кількість картоплі реалізується власниками домогосподарств на ринках, де лояльно ставляться до відсутності сертифікатів та інших подібних документів.

Існуюча структура виробництва картоплі, на рівні натурального господарства не дозволяє застосовувати передові технології вирощування. Відсутність централізованого обробітку посівів картоплі, незадовільна якість насіннєвого матеріалу та недотримання системи сівозмін сприяє розвитку хвороб та розповсюдженню шкідників. Тому якість вітчизняної картоплі продовжує знаходитися на низькому рівні, а про масовий її експорт говорити не доводиться.

Поряд із цим, є й позитивні тенденції розвитку крупнотоварних підприємств із вирощування картоплі. Так, у 2009 році сільськогосподарські підприємства збільшили виробництво на 18,5%, зібравши 517 тис. тонн. При цьому частка сільськогосподарських підприємств у загальному виробництві картоплі зросла з 2,2 до 2,6%, що є позитивною тенденцією.

Зауважимо також, що в даний час у порту стоїть судно з єгипетською картоплею. З урахуванням доставки та розмитнення до Києва ця картопля доїде на поточному тижні за оптовою ціною близько 4 грн./кг. З урахуванням роздрібної націнки кінцеві споживачі отримають єгипетську картоплю за 4,8-5,5 грн. за 1 кг і суттєвого впливу на рівень ціни не очікується.

ИЦ УАК