06.03.2012 14:05

Присяжнюк: Мінагропрод не передбачає обмежень щодо експорту зернових

версія для друку
06.03.2012 14:05

Із 26 млн тонн зернових, запланованих до експорту, на сьогодні поставлено за кордон 12,7 млн. Тобто до 1 липня можемо спокійно експортувати ще 12–14 млн тонн. Та з огляду на технічні можливості залізничного транспорту, портів, перевалки — 2–2,5 млн тонн на місяць — зробити цього фізично не зможемо. Сьогодні Мінагропрод не прогнозує і не передбачає якихось обмежень щодо експорту зернових.  

Минулий рік був важким для аграріїв. Початок 2012-го складається не краще. Аграріям доведеться пересівати 3–3,5 млн га зернових через втрату озимини. На ринку є надлишок зернових та овочів, адже торік сільгоспвиробники зібрали рекордні урожаї, які не змогли експортувати як належить. На додачу ще й Росспоживнагляд «підсобив», вилучивши з продажу на території Росії українські сири. Як наслідок — ціни на молоко різко пішли донизу. Як Мінагропрод розв’язуватиме всі ці проблеми, що накопичилися в агросекторі, — розмова з міністром аграрної політики та продовольства Миколою ПРИСЯЖНЮКОМ.

Як компенсують втрати?

— Миколо Володимировичу, нещодавно пройшла інформація, що з держбюджету виділяють 20 млн грн на пересів озимини. У який спосіб розподілятимуть ці кошти: хто, як і коли зможе їх отримати?

— Ці кошти підуть насамперед на закупівлю насіння у Державний насіннєвий фонд України, але не для весняно-польових робіт, а осінньо-польових, під урожай 2013 року. Адже нині є ризик, що восени через втрату посівів озимих, зокрема насінницьких, та брак страхових насіннєвих фондів в учасників ринку виникне дефіцит насіння озимої пшениці (основної культури, що гарантує продовольчу безпеку країни).

— А які ж заходи передбачатимуть для підтримки аграріїв у весняний період?

— Розуміючи, у якому складному становищі опинились аграрії, уряд напрацьовує заходи, які мають хоча б частково компенсувати їхні втрати. Треба зауважити, що більші площі пересіву були хіба що у 2007 році — 7,5 млн га. Тепер очікуємо 3–3,5 млн га. Вони не катастрофічні, враховуючи попередній урожай і запаси, які є в державі, та все-таки значні. Загалом у цьому році плануємо мати у структурі посівів до 15,8 млн га зернових — ярих і озимих, що на рівні 2011 року.

Щодо заходів підтримки урядом аграріїв, то Прем’єр-міністр дав доручення Мінпаливенерго разом з Мінфіном знайти шляхи хоча б десятивідсоткового здешевлення 140 тис. тонн солярки і 60 тис. тонн бензину. Крім того, Микола Азаров порушив питання можливості здешевлення 250 тис. тонн аміачної селітри, щоб аграрії могли купувати її хоча б на 300–500 грн дешевше на тонні. Адже вона за рік подорожчала на внутрішньому ринку на 1000 грн. На жаль, сьогодні доводиться констатувати, що внутрішній ринок, особливо аміачної селітри, — один із найдорожчих на пострадянському просторі. Її ціна — 3,3 тис. грн, проте ця сама продукція вітчизняного виробника йде на експорт на 20% дешевше. Як наслідок — наш виробник опиняється в нерівних конкурентних умовах наприклад із росіянами, де немає таких площ пересівів і де добрива дешевші. І це попри те, що ціни на агропродукцію не зростають. Вірогідно, працюватимемо і щодо пально-мастильних матеріалів, і щодо добрив за торішньою схемою через Аграрний фонд і під форвардні контракти, хоч розглядається і звичайна «купівля — продаж».

— Експерти прогнозують, що урожай-2012 буде значно менший, ніж у 2011-му. Чи не переглядатимуть планів експорту зернових? Які обсяги будуть вивезені за межі держави до кінця маркетингового року?

— Із 26 млн тонн зернових, запланових до експорту, на сьогодні поставлено за кордон 12,7 млн. Тобто до 1 липня можемо спокійно експортувати ще 12–14 млн тонн. Та з огляду на технічні можливості залізничного транспорту, портів, перевалки — 2–2,5 млн тонн на місяць — зробити цього фізично не зможемо. Сьогодні Мінагропрод не прогнозує і не передбачає якихось обмежень щодо експорту зернових. Навпаки, міністерство ініціюватиме повернення норми ПДВ, яка діяла раніше, щоб можна було застимулювати експорт на майбутнє. Адже дивіться що вийшло. Маючи рекордний урожай, ми не змогли експортувати зерно, бо були неконкурентоспроможні. На першому етапі було введено експортні мита, які не дали того ефекту, який прогнозував Мінфін. Потім було скасовано компенсацію ПДВ. Може, певною мірою бюджет ми і наповнили, але зовнішні ринки втратили.

Російська Федерація, яка теж зібрала великий урожай, використала цю ситуацію, простимулювавши експорт. Як наслідок — поставила на зовнішні ринки зерна навіть більше, ніж планувала, — 18,5 млн. Ще ніколи не було, щоб Росія за маркетинговий рік експортувала зерна більше, ніж Україна. До речі, сьогодні Прем’єр-міністр підтримує нашу ініціативу щодо перегляду норми ПДВ у Податковому кодексі.

— Як швидко можна буде повернутися на втрачені ринки?

— Думаю, достатньо швидко. Адже маємо низку пріоритетів: менш ризиковану зону для виробництва зернових, продукцію, якої вимагає споживач (а це передовсім кукурудза, фуражний ячмінь, фуражна і продовольча пшениця), вигідніше територіальне розташування, ефективнішу і розгалуженішу транспортну систему.

Хто стукає, тому відчиняють

— А як щодо «сирного» конфлікту з Росією — коли, за вашими відчуттями, він ущухне?

— Тривалий час я був оптимістом щодо залагодження цього конфлікту і хочу ним залишатись. Але ті висловлювання російської сторони, які прозвучали на адресу Прем’єр-міністра, міністра закордонних справ, інших політиків, наштовхують мене на думку, що «сирний» конфлікт — швидше політичне питання, ніж технічне чи технологічне. Міністерство нині відстоює наших виробників на російському ринку, бо переконане в якості українського сиру. Ми надали Росспоживнагляду всі документи, технічні умови і регламенти, постійно контактуємо і доводимо, що наша продукція якісна. Натомість щодня чуємо у відповідь: «вивчаємо документацію». Сподіватимемося, що їхні фахівці таки приїдуть для інспектування наших заводів і експорт сирів у Росію буде розблокований.

Нещодавно в одному інтерв’ю я припустив, що вже 8 березня наш сир потрапить на столи росіянок. Та очевидно, цього не станеться. Як ви знаєте, на сьогодні призупинено реалізацію на російському ринку та вилучено з продажу сири ще чотирьох українських виробників. Тож, постачання в Росію нині паралізовано вже для семи підприємств. Можливо, це пов’язано з виборами в Росії або із захистом росіянами свого внутрішнього ринку від імпорту... Адже РФ обмежила ще й постачання білоруського сиру на свій ринок, попри те, що ці країни входять до Митного союзу.

— А чи не доцільніше було б у торгових конфліктах із нашою східною сусідкою вести перемовини не за технічними регламентами, а за правилами СОТ, членами якої є і Україна, і Росія?

— Росія ще не набула статусу повноцінного члена СОТ. Вона отримає його лише у липні. Зрозуміло: коли це станеться, ми зможемо діяти по-іншому, приміром, звернутись у штаб-квартиру СОТ із цього питання. Звичайно, я сподіваюся, що нам не доведеться застосовувати цей механізм, бо вдасться розв’язати це питання значно раніше.

— Від цієї війни вже постраждали виробники — зупиняється сирне виробництво. Скажіть, а чи є в України «запасні аеродроми», куди вона може продати свій сир? Що робить держава для просування українського аграрного продукту на зовнішні ринки?

— Майже 70% сиру ми постачали на ринок Російської Федерації, 30% — ще у 16 країн. Завоювати ринки, зокрема молочної продукції, не так легко, на це потрібні час і ресурси. Нині ми намагаємося домовитись із росіянами, бо не хочемо втрачати ринок і щоб це була чергова торговельна війна наших сусідських країн. Також напрацьовуємо нові напрямки: відкриваємо для себе Китай, починаємо експортувати у Сингапур, Марокко, Туреччину, Об’єднані Арабські Емірати, відновлюємо постачання у Лівію і Єгипет. Ринки є, звичайно, вони складні, але й перспективні. Для підвищення конкурентоспроможності українського продукту дедалі більше уваги приділяємо безпечності та якості харчових продуктів і сировини, у тому числі молочних. Зокрема, на 88 молокопереробних підприємствах запроваджено системи менеджменту безпеки і якості продукції, ще 14 — на стадії впровадження.

— Відомо, що «конфлікт» позначився і на закупівельній ціні на молоко — ціни різко впали...

— Маємо й таку проблему. За дорученням Миколи Азарова розробляємо механізми стабілізації закупівельної ціни на молоко, яке молокопереробні заводи приймають від населення.

— І які варіанти розглядаються?

— Насамперед проведемо наради з переробниками, бо зниження цін є необгрунтованим. Потім Аграрний фонд, вірогідно, буде готовий вийти на ринок і скупити надлишки сухого молока, щоб ціна не падала. І третій варіант — це дотація виробникові на літр молока.

Очікуючи інвесторів…

— Як резюмувала нещодавно Українська аграрна конфедерація, торік в агросектор не лише не надійшли прямі іноземні інвестиції, а навіть відбувся їх відтік у розмірі $25 млн, вкладених у попередні роки. Чому так сталося?

— Гроші мають властивість рухатись, інвестиції у тому числі. Ми не отримали тієї кількості іноземних інвестицій, яку хотіли, на що є як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Зокрема це і квотування, і мита, і скасування ПДВ. Є і помилки, і певні кроки, які могли призупинити інвестування. Водночас агросектор лишається привабливим для інвесторів, бо наші родючі грунти на старті дають хороший результат, і він більш рентабельний, ніж у сусідів.

— То скільки ж зайшло торік іноземних інвестицій на наш ринок?

— За нашими даними, показник приросту іноземного капіталу в галузі зріс у сім разів порівняно з 2010 роком, і становив $170 млн. Може ми й недоотримали $25 млн, але інвестиції у нас зросли.

— Нещодавно Мінфін ініціював підвищення цін на лікеро-горілчану продукцію. Чи не призведе це до ще більшого поширення фальсифікату? Чим ви як міністр можете вплинути на цю ситуацію? Чи міністерство відстоюватиме лад у цій сфері і як саме?

— Підвищення цін на лікеро-горілчані вироби завжди дискусійне. З одного боку, це чутливий ринок. З іншого — є загроза, що через монополію виробництва спирту може виникати фальсифікат. Є побоювання і щодо загроз самовільного самогоноваріння. Прем’єр-міністр дав доручення доопрацювати це питання. Ми свої зауваження і пропозиції надали. На нашу думку, сьогодні це підвищення цін не на часі. Щоквартальні підвищення акцизу згідно з інфляцією поки що забезпечують надходження, передбачені бюджетом від акцизних товарів.

— Як відомо, Президент підписав нову програму приватизації до 2014 року, до якої увійшла і спиртова галузь. Чи не здається вам, що збиткова діяльність українських горілчаних заводів — штучний крок до їх приватизації за копійки? Скільки коштів, за вашими оцінками, можна буде отримати від продажу спиртзаводів? І чи не доцільніше було лишити їх у держвласності, поставивши управляти галуззю ефективного менеджера? Адже в усьому світі виробництво спирту прибуткове…

— На сьогодні, як знаємо, горілчана галузь у нас уже приватизована і бачимо, що заводи, які виробляють горілку, є інноваційними, сучасними і конкурентними. Спиртова галузь — державна, і практика щодо державної монополії на спирти є у більшості країн світу. Але ми також бачимо, що тут треба зробити певні диференційовані кроки і нині немає потреби виробляти ту кількість спирту, яку виробляла наша держава до 1990 року. Тому Президент поставив завдання: перелаштувати галузь так, щоб на першому етапі виробництво спирту було під контролем держави, а заводи, не задіяні у виробництві спирту, приватизувати і переобладнати на виробництво біопалива. Враховуючи наші ресурси цукру і кукурудзи, можемо спокійно виробляти майже 5 млн тонн біопалива, тобто на 30% замістити імпорт світлих нафтопродуктів. Плюс це експортна продукція. Тому ми виступатимемо за приватизацію заводів, які виключені з виробництва спирту, але залишаються на балансі «Укрспирту».

— Скільки можуть коштувати ці заводи?

— Думаю, недорого. Головне — знайти інвестора, готового переобладнати завод під виробництво біопалива.

— Я правильно з ваших слів зрозуміла — спиртова галузь не може бути прибутковою…

— Чого ні? Вона і сьогодні не збиткова. ДП «Укрспирт» за 2011 рік отримало прибуток 92 млн грн. Повторюсь: не працюють лише ті заводи, які вилучені з виробництва спирту. Монополія апріорі не може бути збитковою, якщо це не передбачено законодавством.

Джерело: Галина ІЩЕНКО, «Урядовий кур’єр»

Коментарі

payday advance las vegas personal loans bad credit need personal loan immediately personal loans
auto loans bad credit payday loans today 100 no fax payday loan 100 faxless payday loans
no fax no teletrack payday loans direct payday loans fast online loans 1 hr payday loan
direct lending payday loans online payday advance loans 100 faxless payday loans payday loans in texas
generic cialis buy cheap cialis cialis pills online drugs cheap cialis
sale cialis pharmacy cheap cialis
buy cheap cialis without prescription buy generic cialis online viagra plus cialis pills online generic cialis
loan bad credit fax free payday loan no teletrack bad credit payday loan quick fax no telecheck payday loans
generic cialis uk buy generic cialis online
web md cialis pills order buy cialis sporanox msds cialis pills cialis online
online online sale discount 19d8 acquisto sicuro online
online online online arizona 19d8 online online uk cheap
good choice info online 19d8 onlineing online at wholesale
cialis generic tadalafil buy cialis online viagra fact sheet cialis generic buy cialis
we choice online uk sale 19d8 online online pill 50mg
viagra luxembourg cialis generic cialis online
shipping online to canada 19d8 we like it online of pfizer
account now payday loan fax free payday loan no teletrack absolutely no fax payday loan cash advance lenders
quick payday loans online apply for payday loans online bad credit instant loans installments loans
quick payday loans online payday loan cash advance loans online small loans bad credit
online generika fragen 19d8 online arginine
online prices from chemists 19d8 australian army online
online south africa order 19d8 only now lowest priced online
payday loan lenders bad credit payday loans online online installment loans 1 hour payday loans
6110 ficha tecnica cialis 5 mg http://ph-8b6a8-3-0.com/ kosten cialis 5mg
42d6 viagra pharmacy us online viagra viagra soft tabs we like it viagra of pfizer
buy cialis online without a rx buy generic cialis online tadalafil api cialis generic buy generic cialis online
payday advance cash america debt management plans payday loan cash advance online payday loans direct lenders
cialis ordering buy cialis buy generic cialis uk cialis
poor credit personal loans fax instant payday loans payday loans austin texas fast payday loans of
i use it wholesalers of online 370d speonlineed laser products 370d
loan payday fastcash payday loans of payday loan fast payday loans of
viagra naturale peperoncino http://onlineviphs.com/ - viagra cheap buy viagrabuy cialis black australia http://cialisuxer.com/ - cialis cialis
original online for sale 370d can you take 2 10mg online 370d
generic name viagra http://onlineviphs.com/ - viagra online viagraprecio cialis en espaa http://cialisuxer.com/ - cialis canada canadian cialis
cash 1 payday loan 24 hour payday loan best debt consolidation loan quick easy personal loans
online name online 370d kamagra vs online 370d
viagra levitra o ciali http://onlineviphs.com/ - viagra viagra cheaplook here cialis pfizer 50 mg http://cialisuxer.com/ - cialis cialis
buying cialis without a prescription cialis buy cheap cialis online order cialis online 37.5 buy cialis
a payday loan need payday loan today 1 hour payday loans no faxing 10 dollar payday loans
payday loan small loans fast payday loan online payday loans online same day
viagra commande cialis 20mg cialis [url=http://www.cialisndbrx.com]cialis online[/url] generic cialis without prescription buy generic cialis online
buy cialis generic drugs cialis buy cialis generic college buy generic cialis online
cuba gooding cialis generic buy generic cialis online order cheap cialis online cialis generic cialis online
generic viagra name viagra viagrajust try cialis where to buy buy cialis cialis
viagra et infarctus buy viagra online cheap viagralink for you pfizer cialis uk cialis online cialis cheap
viagra non prescription mexico http://onlineviphs.com/ - buy viagra viagramatildecopydicament cialis http://cialisuxer.com/ - cialis generic cialis
alternative to viagra uk http://onlineviphs.com/ - buy viagra online online viagracialis mg 20 http://cialisuxer.com/ - canadian cialis buy cialis

Що найбільше заважає розвитку аграрного бізнесу?:
Інші опитування