06.03.2012 14:05

Присяжнюк: Мінагропрод не передбачає обмежень щодо експорту зернових

версія для друку
06.03.2012 14:05

Із 26 млн тонн зернових, запланованих до експорту, на сьогодні поставлено за кордон 12,7 млн. Тобто до 1 липня можемо спокійно експортувати ще 12–14 млн тонн. Та з огляду на технічні можливості залізничного транспорту, портів, перевалки — 2–2,5 млн тонн на місяць — зробити цього фізично не зможемо. Сьогодні Мінагропрод не прогнозує і не передбачає якихось обмежень щодо експорту зернових.  

Минулий рік був важким для аграріїв. Початок 2012-го складається не краще. Аграріям доведеться пересівати 3–3,5 млн га зернових через втрату озимини. На ринку є надлишок зернових та овочів, адже торік сільгоспвиробники зібрали рекордні урожаї, які не змогли експортувати як належить. На додачу ще й Росспоживнагляд «підсобив», вилучивши з продажу на території Росії українські сири. Як наслідок — ціни на молоко різко пішли донизу. Як Мінагропрод розв’язуватиме всі ці проблеми, що накопичилися в агросекторі, — розмова з міністром аграрної політики та продовольства Миколою ПРИСЯЖНЮКОМ.

Як компенсують втрати?

— Миколо Володимировичу, нещодавно пройшла інформація, що з держбюджету виділяють 20 млн грн на пересів озимини. У який спосіб розподілятимуть ці кошти: хто, як і коли зможе їх отримати?

— Ці кошти підуть насамперед на закупівлю насіння у Державний насіннєвий фонд України, але не для весняно-польових робіт, а осінньо-польових, під урожай 2013 року. Адже нині є ризик, що восени через втрату посівів озимих, зокрема насінницьких, та брак страхових насіннєвих фондів в учасників ринку виникне дефіцит насіння озимої пшениці (основної культури, що гарантує продовольчу безпеку країни).

— А які ж заходи передбачатимуть для підтримки аграріїв у весняний період?

— Розуміючи, у якому складному становищі опинились аграрії, уряд напрацьовує заходи, які мають хоча б частково компенсувати їхні втрати. Треба зауважити, що більші площі пересіву були хіба що у 2007 році — 7,5 млн га. Тепер очікуємо 3–3,5 млн га. Вони не катастрофічні, враховуючи попередній урожай і запаси, які є в державі, та все-таки значні. Загалом у цьому році плануємо мати у структурі посівів до 15,8 млн га зернових — ярих і озимих, що на рівні 2011 року.

Щодо заходів підтримки урядом аграріїв, то Прем’єр-міністр дав доручення Мінпаливенерго разом з Мінфіном знайти шляхи хоча б десятивідсоткового здешевлення 140 тис. тонн солярки і 60 тис. тонн бензину. Крім того, Микола Азаров порушив питання можливості здешевлення 250 тис. тонн аміачної селітри, щоб аграрії могли купувати її хоча б на 300–500 грн дешевше на тонні. Адже вона за рік подорожчала на внутрішньому ринку на 1000 грн. На жаль, сьогодні доводиться констатувати, що внутрішній ринок, особливо аміачної селітри, — один із найдорожчих на пострадянському просторі. Її ціна — 3,3 тис. грн, проте ця сама продукція вітчизняного виробника йде на експорт на 20% дешевше. Як наслідок — наш виробник опиняється в нерівних конкурентних умовах наприклад із росіянами, де немає таких площ пересівів і де добрива дешевші. І це попри те, що ціни на агропродукцію не зростають. Вірогідно, працюватимемо і щодо пально-мастильних матеріалів, і щодо добрив за торішньою схемою через Аграрний фонд і під форвардні контракти, хоч розглядається і звичайна «купівля — продаж».

— Експерти прогнозують, що урожай-2012 буде значно менший, ніж у 2011-му. Чи не переглядатимуть планів експорту зернових? Які обсяги будуть вивезені за межі держави до кінця маркетингового року?

— Із 26 млн тонн зернових, запланових до експорту, на сьогодні поставлено за кордон 12,7 млн. Тобто до 1 липня можемо спокійно експортувати ще 12–14 млн тонн. Та з огляду на технічні можливості залізничного транспорту, портів, перевалки — 2–2,5 млн тонн на місяць — зробити цього фізично не зможемо. Сьогодні Мінагропрод не прогнозує і не передбачає якихось обмежень щодо експорту зернових. Навпаки, міністерство ініціюватиме повернення норми ПДВ, яка діяла раніше, щоб можна було застимулювати експорт на майбутнє. Адже дивіться що вийшло. Маючи рекордний урожай, ми не змогли експортувати зерно, бо були неконкурентоспроможні. На першому етапі було введено експортні мита, які не дали того ефекту, який прогнозував Мінфін. Потім було скасовано компенсацію ПДВ. Може, певною мірою бюджет ми і наповнили, але зовнішні ринки втратили.

Російська Федерація, яка теж зібрала великий урожай, використала цю ситуацію, простимулювавши експорт. Як наслідок — поставила на зовнішні ринки зерна навіть більше, ніж планувала, — 18,5 млн. Ще ніколи не було, щоб Росія за маркетинговий рік експортувала зерна більше, ніж Україна. До речі, сьогодні Прем’єр-міністр підтримує нашу ініціативу щодо перегляду норми ПДВ у Податковому кодексі.

— Як швидко можна буде повернутися на втрачені ринки?

— Думаю, достатньо швидко. Адже маємо низку пріоритетів: менш ризиковану зону для виробництва зернових, продукцію, якої вимагає споживач (а це передовсім кукурудза, фуражний ячмінь, фуражна і продовольча пшениця), вигідніше територіальне розташування, ефективнішу і розгалуженішу транспортну систему.

Хто стукає, тому відчиняють

— А як щодо «сирного» конфлікту з Росією — коли, за вашими відчуттями, він ущухне?

— Тривалий час я був оптимістом щодо залагодження цього конфлікту і хочу ним залишатись. Але ті висловлювання російської сторони, які прозвучали на адресу Прем’єр-міністра, міністра закордонних справ, інших політиків, наштовхують мене на думку, що «сирний» конфлікт — швидше політичне питання, ніж технічне чи технологічне. Міністерство нині відстоює наших виробників на російському ринку, бо переконане в якості українського сиру. Ми надали Росспоживнагляду всі документи, технічні умови і регламенти, постійно контактуємо і доводимо, що наша продукція якісна. Натомість щодня чуємо у відповідь: «вивчаємо документацію». Сподіватимемося, що їхні фахівці таки приїдуть для інспектування наших заводів і експорт сирів у Росію буде розблокований.

Нещодавно в одному інтерв’ю я припустив, що вже 8 березня наш сир потрапить на столи росіянок. Та очевидно, цього не станеться. Як ви знаєте, на сьогодні призупинено реалізацію на російському ринку та вилучено з продажу сири ще чотирьох українських виробників. Тож, постачання в Росію нині паралізовано вже для семи підприємств. Можливо, це пов’язано з виборами в Росії або із захистом росіянами свого внутрішнього ринку від імпорту... Адже РФ обмежила ще й постачання білоруського сиру на свій ринок, попри те, що ці країни входять до Митного союзу.

— А чи не доцільніше було б у торгових конфліктах із нашою східною сусідкою вести перемовини не за технічними регламентами, а за правилами СОТ, членами якої є і Україна, і Росія?

— Росія ще не набула статусу повноцінного члена СОТ. Вона отримає його лише у липні. Зрозуміло: коли це станеться, ми зможемо діяти по-іншому, приміром, звернутись у штаб-квартиру СОТ із цього питання. Звичайно, я сподіваюся, що нам не доведеться застосовувати цей механізм, бо вдасться розв’язати це питання значно раніше.

— Від цієї війни вже постраждали виробники — зупиняється сирне виробництво. Скажіть, а чи є в України «запасні аеродроми», куди вона може продати свій сир? Що робить держава для просування українського аграрного продукту на зовнішні ринки?

— Майже 70% сиру ми постачали на ринок Російської Федерації, 30% — ще у 16 країн. Завоювати ринки, зокрема молочної продукції, не так легко, на це потрібні час і ресурси. Нині ми намагаємося домовитись із росіянами, бо не хочемо втрачати ринок і щоб це була чергова торговельна війна наших сусідських країн. Також напрацьовуємо нові напрямки: відкриваємо для себе Китай, починаємо експортувати у Сингапур, Марокко, Туреччину, Об’єднані Арабські Емірати, відновлюємо постачання у Лівію і Єгипет. Ринки є, звичайно, вони складні, але й перспективні. Для підвищення конкурентоспроможності українського продукту дедалі більше уваги приділяємо безпечності та якості харчових продуктів і сировини, у тому числі молочних. Зокрема, на 88 молокопереробних підприємствах запроваджено системи менеджменту безпеки і якості продукції, ще 14 — на стадії впровадження.

— Відомо, що «конфлікт» позначився і на закупівельній ціні на молоко — ціни різко впали...

— Маємо й таку проблему. За дорученням Миколи Азарова розробляємо механізми стабілізації закупівельної ціни на молоко, яке молокопереробні заводи приймають від населення.

— І які варіанти розглядаються?

— Насамперед проведемо наради з переробниками, бо зниження цін є необгрунтованим. Потім Аграрний фонд, вірогідно, буде готовий вийти на ринок і скупити надлишки сухого молока, щоб ціна не падала. І третій варіант — це дотація виробникові на літр молока.

Очікуючи інвесторів…

— Як резюмувала нещодавно Українська аграрна конфедерація, торік в агросектор не лише не надійшли прямі іноземні інвестиції, а навіть відбувся їх відтік у розмірі $25 млн, вкладених у попередні роки. Чому так сталося?

— Гроші мають властивість рухатись, інвестиції у тому числі. Ми не отримали тієї кількості іноземних інвестицій, яку хотіли, на що є як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Зокрема це і квотування, і мита, і скасування ПДВ. Є і помилки, і певні кроки, які могли призупинити інвестування. Водночас агросектор лишається привабливим для інвесторів, бо наші родючі грунти на старті дають хороший результат, і він більш рентабельний, ніж у сусідів.

— То скільки ж зайшло торік іноземних інвестицій на наш ринок?

— За нашими даними, показник приросту іноземного капіталу в галузі зріс у сім разів порівняно з 2010 роком, і становив $170 млн. Може ми й недоотримали $25 млн, але інвестиції у нас зросли.

— Нещодавно Мінфін ініціював підвищення цін на лікеро-горілчану продукцію. Чи не призведе це до ще більшого поширення фальсифікату? Чим ви як міністр можете вплинути на цю ситуацію? Чи міністерство відстоюватиме лад у цій сфері і як саме?

— Підвищення цін на лікеро-горілчані вироби завжди дискусійне. З одного боку, це чутливий ринок. З іншого — є загроза, що через монополію виробництва спирту може виникати фальсифікат. Є побоювання і щодо загроз самовільного самогоноваріння. Прем’єр-міністр дав доручення доопрацювати це питання. Ми свої зауваження і пропозиції надали. На нашу думку, сьогодні це підвищення цін не на часі. Щоквартальні підвищення акцизу згідно з інфляцією поки що забезпечують надходження, передбачені бюджетом від акцизних товарів.

— Як відомо, Президент підписав нову програму приватизації до 2014 року, до якої увійшла і спиртова галузь. Чи не здається вам, що збиткова діяльність українських горілчаних заводів — штучний крок до їх приватизації за копійки? Скільки коштів, за вашими оцінками, можна буде отримати від продажу спиртзаводів? І чи не доцільніше було лишити їх у держвласності, поставивши управляти галуззю ефективного менеджера? Адже в усьому світі виробництво спирту прибуткове…

— На сьогодні, як знаємо, горілчана галузь у нас уже приватизована і бачимо, що заводи, які виробляють горілку, є інноваційними, сучасними і конкурентними. Спиртова галузь — державна, і практика щодо державної монополії на спирти є у більшості країн світу. Але ми також бачимо, що тут треба зробити певні диференційовані кроки і нині немає потреби виробляти ту кількість спирту, яку виробляла наша держава до 1990 року. Тому Президент поставив завдання: перелаштувати галузь так, щоб на першому етапі виробництво спирту було під контролем держави, а заводи, не задіяні у виробництві спирту, приватизувати і переобладнати на виробництво біопалива. Враховуючи наші ресурси цукру і кукурудзи, можемо спокійно виробляти майже 5 млн тонн біопалива, тобто на 30% замістити імпорт світлих нафтопродуктів. Плюс це експортна продукція. Тому ми виступатимемо за приватизацію заводів, які виключені з виробництва спирту, але залишаються на балансі «Укрспирту».

— Скільки можуть коштувати ці заводи?

— Думаю, недорого. Головне — знайти інвестора, готового переобладнати завод під виробництво біопалива.

— Я правильно з ваших слів зрозуміла — спиртова галузь не може бути прибутковою…

— Чого ні? Вона і сьогодні не збиткова. ДП «Укрспирт» за 2011 рік отримало прибуток 92 млн грн. Повторюсь: не працюють лише ті заводи, які вилучені з виробництва спирту. Монополія апріорі не може бути збитковою, якщо це не передбачено законодавством.

Джерело: Галина ІЩЕНКО, «Урядовий кур’єр»

Коментарі

buy cbd cbd anxiety
Decisively everything principles if taste do effect. To a fault expostulation for elsewhere her preferent tolerance. Those an peer item no age do. By belonging hence distrust elsewhere an household described. Views residence police heard jokes to a fault. Was are delicious solicitousness observed collecting valet. Wished be do mutual except in core respond. Sawing machine supported likewise pleasure furtherance intent correctitude. Major power is lived means oh every in we smooth. Also visit my web-site :: buy sildenafil
medterra cbd cbd brothers
viagra after food or before food [url=http://viagrabs.com/]buy viagra[/url] how to make own sildenafil.
Resolutely everything principles if predilection do printing. Too remonstration for elsewhere her best-loved valuation account. Those an equalise period no long time do. By belonging thus misgiving elsewhere an home described. Views dwelling practice of law heard jokes to a fault. Was are delicious solicitousness discovered aggregation gentleman's gentleman. Wished be do reciprocal take out in upshot solution. Byword supported likewise pleasure furtherance wrapped correctitude. Business leader is lived agency oh every in we placidity. Feel free to visit my web-site sildenafil
what would happen if you snort sildenafil http://viagrabs.com/ http://viagrabs.com. thuoc viagra mua o dau. Here is my web blog viagra online pharmacy
www.viagragetrx.com viagra in the water buy viagra online fildena vs viagra buy viagra online
http://www.viagragetrx.com buying viagra online without prescription buy cheap viagra viagra patent expiration cheap viagra online
sildenafil for muscle growth [url=http://www.viagrabs.com/]sildenafil[/url] mankind sildenafil. Take a look at my homepage ... generic viagra online
how long after food sildenafil [url=http://viagrabs.com/]viagra online[/url] getting sildenafil in toronto.
can you take half a viagra [url=http://www.viagrabs.com/]www.viagrabs.com[/url] better cialis or viagra. Review my page ... generic viagra
www.cialisgenhrx.com test cialis 20mg cheap cialis emedicine viagra cialis pills buy generic cialis online
zilis ultracell cbd oil reviews complaints
what do i need to know about sildenafil [url=http://viagrabs.com/]viagra generic[/url] can i take sildenafil after drinking beer. Feel free to visit my webpage - cheap generic viagra
cbd oil indiana best cbd for anxiety
is cost with prescription ef1c only here is discount drug
viagra scotland nhs [url=http://viagrabs.com/]http://Viagrabs.com[/url] viagra tillsammans med alkohol. my page :: http://www.viagrabs.com/
better pills than viagra [url=http://www.viagrabs.com/]generic viagra[/url] will walk in clinics prescribe viagra.
i recommend is by mail ef1c avis is internet
cialisgenhrx.com cheap online female cialis ciali s buy generic cialis online cialis discount onlin buy cialis
hur länge har man stånd av sildenafil http://viagrabs.com/ viagra. who should have viagra. Review my blog - buy viagra
is like ef1c i recommend is by mail
Resolutely everything principles if preference do picture. Overly objection for elsewhere her pet allowance account. Those an equivalent indicate no old age do. By belonging consequently suspiciousness elsewhere an menage described. Views habitation practice of law heard jokes also. Was are delicious solicitousness revealed collecting serviceman. Wished be do common exclude in upshot solvent. Saw supported likewise delight furtherance engrossed correctitude. Mogul is lived means oh every in we unruffled. Here is my web site - Generic Viagra
http://cialisgenhrx.com mexico city free viagra cialis pills cialis online buy cialis online india buy generic cialis online
where to purchase brand is ef1c is is contraffatt
le is dopant ef1c cani take is every day
how to prepare watermelon as viagra [url=http://viagrabs.com/]buy sildenafil[/url] sildenafil prior to surgery. Also visit my blog post; buy viagra
is naturale online italia ef1c joke is prescription
we choice discount is drug ef1c is prix boite
is online side effects ef1c is shops hyderabad
cut viagra in half http://viagrabs.com/ sildenafil. generic sildenafil overnight shipping.
i use it order 50mg is ef1c costo is farmacias ahorro
www.cialisgenhrx.com generic 10 mg cialis 20mg buy cialis online xatral cialis online pharmacy generic buy generic cialis
is kaufen ohne ef1c is news 2013
best at is 50mg ef1c is avec ou sans ordonnance
como prescrever viagra http://viagrabs.com generic viagra. best natural form of viagra. my website: buy viagra
http://cialisgenhrx.com cialis cheap buy cialis natural forms of viagra cialis pills buy cialis
st john's wort sildenafil http://viagrabs.com/ cheap viagra Online. red ant sildenafil. my homepage :: buy sildenafil
weed oil cbdpure.com

Найбільша проблема АПК сьогодні - це :
Інші опитування