28.09.2016 09:57

Нодулярний дерматит обійде Україну - Лапа

версія для друку
28.09.2016 09:57

Для запобігання поширення вірусу нодулярного дерматиту великої рогатої худоби (ВРХ) на території України альтернативи вакцинації немає. На цьому наголосив Голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа під час прес-конференції 27 вересня, пише прес-служба відомства.

За його словами, нодулярний дерматит є ендемічною хворобою для Африки та близького Сходу, однак останнім часом він стрімко поширюється територією Європи. Для України це серйозний виклик, оскільки спалахи зазнченої хвороби зареєстровані у сусідніх країнах.

«Ситуація непроста як для України, так і для сусідніх держав. Динаміка поширення і економічні збитки від хвороби свідчать про те, що недооцінювати ці ризики вкрай небезпечно», - зазначив Володимир Лапа та додав, що зниження темпів поширення хвороби та погодні умови дозволяють сподіватися, що в поточному році вірус нодулярного дерматиту в Україну не потрапить. Але з упевненістю це можна буде стверджувати лише з приходом морозів.

Разом з цим держава повинна бути готова прийняти цей виклик. На даний момент розроблено проект Інструкції з профілактики та боротьби з нодулярним дерматитом ВРХ. Документ опублікований для обговорення та внесення пропозицій із залученням максимально широкого кола експертів. «Ми зацікавлені в тому, щоб зробити такий документ, який дійсно унеможливить і занесення, і поширення хвороби на територію України», - підкреслив Голова Держпродспоживслужби.

При цьому єдиним способом запобігти занесенню і поширенню цього вірусу в Україні є вакцинація ВРХ. «Ми повинні розуміти, що альтернативи вакцинації немає. У разі наближення хвороби до території України, ми повинні створити буферні зони, на яких має відбутися всеохоплююча вакцинація ВРХ – для максимального ефекту потрібно охопити не менше 98% поголів’я. Відповідно до міжнародного досвіду за умови, що охоплення вакцинацією становить 98-99%, протяжність буферної зони повинна сягати 50 км, а якщо охоплення менше, то цей пояс збільшується до 100 км», - підкреслив Голова Держпродспоживслужби.

За його словами, вакцинація повинна проводитися на випередження, бо потім треба буде вакцинувати всю країну, що значно дорожче для держави: «Потрібно усвідомити, що в разі проникнення нодулярного дерматиту на територію України, країна може втратити ВРХ, а це ціла галузь аграрної економіки».

Але якщо вакцинація товарних господарств – це завдання і кошти бізнесу, то вакцинація приватних господарств населення – завдання держави: «В Україні 75% поголів’я утримується в господарствах населення, і вакцинацію цього поголів’я необхідно зробити за державні кошти», - зазначив Володимир Лапа.

За розрахунками Держпродспоживслужби, у потенційних буферних зонах утримується приблизно 1 млн поголів’я худоби, на вакцинацію якого в бюджеті потрібно передбачити 55 млн. грн. (вартість однієї дози 1,5-2 євро).

«Це дуже непроста ситуація, адже зараз у проекті державного бюджету на наступний рік на протиепізоотичні заходи передбачено всього 50,5 млн. грн. Ми сподіваємося, що народні депутати під час розгляду держбюджету-2017 врахують ці ризики для біологічної та економічної безпеки України та передбачать кошти за забезпечення епізоотичного благополуччя держави», - заявив Володимир Лапа.

«Для наглядності наведу одну цифру: Македонія за рік на боротьбу з нодулярним дерматитом витратила 4 млрд. євро. Порівняйте за розмірами  Македонію і Україну. У нас в державному бюджеті на всі хвороби передбачається  близько 50,5 млн. грн. Ось ці дві цифри самі за себе говорять як країна дбає про свою біобезпеку», - додав Голова Держпродспоживслужби.

За словами Володимира Лапи, зараз ведеться робота щодо реєстрації відповідної вакцини в Україні. «Як тільки ми отримаємо повний пакет документів від виробника вакцини, досьє, і зразки препаратів на випробовування, то ми готові це пройти всі процедури в максимально стислий термін – місяць-півтора і вакцина буде зареєстрована в Україні», - запевнив Голова Держпродспоживслужби.

ІЦ УАК

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування