05.04.2011 17:59

Хто буде власником української землі?

версія для друку
05.04.2011 17:59

"Якщо аграрний бізнес в Україні розвиватиметься динамічно, то за 7-8 років вартість 1 га землі може становити 8 тис дол.", - таку думку висловив у ході круглого столу "Земельна реформа: хто буде господарем української землі" президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

У своєму виступі Л. Козаченко підкреслив актуальність земельного питання і акцентував на необхідності створення ринку землі, оскільки без нього буде неможливим залучення потрібних ресурсів у сільськогосподарську галузь. «Близько 7 мільйонів власників землі сьогодні здають землю в оренду, забезпечуючи своє існування. У випадку продажу землі її продавець має отримати справедливу ціну, і не почуватися ошуканим через кілька років, коли її вартість виросте. У свою чергу, новий власник повинен належним чином, ефективно використовувати землю, як актив для залучення ресурсів. Найголовніше питання сьогодні - як ця земля може принести максимальну користь державі, а не власникам за її межами. Тому усе, що відбуватиметься із землею на першому етапі, повинно відбуватися прозоро для власників землі і для суспільства» - констатував експерт.

У свою чергу, директор Департаменту ринку та оцінки земель Держкомзему Сергій Салієнко наголосив, що усі транзакції повинні здійснюватися тільки за ринковою вартістю. «Як тільки буде нав’язуватися нормативна вартість землі, продаж піде в тінь», - застерігає він. Також фахівець провів роз’яснення до законопроекту про ринок землі, зупинившись на таких його особливостях:

- законом передбачено обмеження продажу землі для юридичних осіб;
- державне регулювання забезпечується Спеціалізованою державною установою з управління землями державної власності. (Сьогодні нараховується близько 3 млн. га. земель державної власності);
- ця Спеціалізована державна установа має забезпечити консолідацію земель;
- викуп земель буде почерговим і спеціалізована держустанова матиме домінуюче право викупу.

Говорячи про ймовірну вартість земель після відкриття ринку, президент УАК Леонід Козаченко сказав, що експерти УАК моделювали ситуацію щодо ціни на землю. «Ми взяли до уваги ціни на землю у наших сусідів, у Європі, Росії, Молдові. Найбільше впливає на ціну показник капіталізації бізнесу, тобто його вартості. Співставивши усі показники, експерти прийшли до висновку, що стартова вартість буде близько 500 доларів за га. У Росії сьогодні середня ціна 410 дол. Якщо агарний бізнес буде динамічно розвиватися і світова кон’юнктура буде такою ж сприятливою, ціна потроїться приблизно за 2 роки. За 7-8 років вартість 1 га землі може становити 8 тис дол. Якщо ж бізнес не буде розвиватися, а політика буде непрагматичною ціна виросте мінімум удвічі.

На думку Павла Кулініча, старшого наукового співробітника Інституту держави і права ім. В.М.Корецького НАН України, на ринку землі повинні бути присутні два важелі: адміністративні і закони ринку, тобто попиту і пропозиції.

Прес-служба УАК

ФОТОЗВІТ


Найбільша проблема АПК сьогодні - це :
Інші опитування