10.09.2019 09:00

Цьогоріч кавуни коштують на 20% дешевше

версія для друку
10.09.2019 09:00

Кавун залишається найдоступнішим фруктом для українського споживача, незважаючи на початок сезонного зростання оптових цін на внутрішньому ринку.

Минулого тижня він продавався на 20% дешевше, ніж на початку вересня минулого року, пише EastFruit.

З поля оптом кавуни купують у середньому по 1,2 грн за кг (близько $0.05 за кг), що на 30 копійок дешевше, ніж у 2018 році. Ще тиждень тому середня оптова ціна на кавун становила 1 грн за кг. Проте у Євросоюзі, у зв’язку з несприятливими погодними умовами, вартість кавунів зараз дуже висока.

Торік оптові ціни на кавун різко підскочили до середини вересня. Тоді українські кавуни коштували вже по 5 грн за кг оптом і потім ціна вже не опускалася нижче 4 грн за кг. Учасники ринку вважають, що повторення даного сценарію у цьому році – малоймовірне. Погодні умови залишаються хорошими, як і цьогорічний урожай кавуна. Найближчим часом на півдні України збережеться спекотна погода, тому ніщо не буде заважати збиранню баштанних. Також очікується, що активний експорт кавуна з України в ЄС і Білорусь триватиме.

На даному етапі експорт кавуна з України відстає від минулорічних показників.

«На жаль, існує довгострокова тенденція зниження експорту кавуна з України – ми вже випали навіть з числа 25 найбільших експортерів за обсягом, не кажучи вже про експорт у вартісному вимірі. І це при тому, що у нас є всі умови для розвитку експорту баштанних», – зауважив економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

За словами експерта, головна причина такої ситуації у поставках кавуна до ЄС полягає у відсутності системного підходу до експорту саме цього товару.

«У світі майже всі прагнуть вирощувати спеціальні безнасінневі сорти і гібриди кавуна, які підходять споживачам за розміром, смаком і кольором, а ми як і раніше робимо ставки на низькопродуктивний, дешевий і стандартний кавун. У результаті експортуються тільки надлишки кавуна, коли ціни на нього всередині країни падають до неймовірно низьких рівнів, а в Європі ціна в цей час виявляється високою. Таким продуктом, звичайно, теж можна торгувати, але для цього потрібно мати інші переваги – наприклад дуже дешевий транспорт. Досягти цього можна, провівши днопоглиблення Дніпра і інвестуючи в річковий транспорт, щоб поставляти кавун баржами до Білорусі, а звідти вже в ЄС. Однак, поки що, ми програємо по вартості транспорту навіть Росії, і тому Росія нарощує експорт кавуна, а Україна – знижує», – зазначає Ярмак.

ІЦ УАК за матеріалами Агробізнес Сьогодні

 

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування