23.05.2022 15:50

Анджей Дуда: Для світової продовольчої безпеки дуже важливо розблокувати порт в Одесі

версія для друку
23.05.2022 15:50

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із Президентом Республіки Польща Анджеєм Дудою, який прибув до нашої країни з візитом.

Перемовини делегацій України та Польщі під головуванням президентів стосувалися, з-поміж іншого, і ситуації, що склалася на продовольчому ринку, зокрема дефіциту харчової продукції.

 

«Зараз ми думаємо про розблокування шляхів постачання нашого зерна тощо у європейські країни, країни Азії, Африки. Тут ми також працюємо разом з нашими польськими партнерами», – повідомив Президент України.

Президент Польщі Анджей Дуда підкреслив, що для світової продовольчої безпеки дуже важливо розблокувати заблокований через розв’язану росією війну порт в Одесі, щоб Україна могла експортувати своє продовольство країнам, які його потребують.

Дуда акцентував, що не лише Україна потребує підтримки світу, а й світові потрібна Україна, яка є потужним виробником продовольства. Він зауважив, що є країни, залежні в цьому сенсі від України, тож світ має допомогти їм отримати, наприклад, українське зерно і соняшникову олію, які вона традиційно туди експортувала.

Володимир Зеленський також підкреслив, що Польща сьогодні відіграє важливу роль у просуванні України до членства у Європейському Союзі.

«Ми однаково мислимо, ми однаково віримо й захищаємо нашу свободу та незалежність. Але є бюрократичні, технічні речі, і на цьому шляху нам потрібні потужні амбасадори. І Польща є однією з таких країн», – сказав Президент і додав, що Україна очікує отримати статус кандидата в члени ЄС у червні цього року.

«Важливо сьогодні говорити про відбудову України. Це сигнал, що ми точно переможемо, я в цьому впевнений. І щоб відбудувати Україну, нам потрібне об’єднання країн Європейського Союзу, Сполучених Штатів, усіх наших друзів. І ми бачимо Польщу серед країн-лідерів, які будуть у програмі відбудови України», – зазначив Глава держави.

 

Нагадаємо, Міністр агрополітики та продовольства України Микола Сольський зі своїм польським колегою, Віце-прем'єр-міністром, Міністром сільського господарства та розвитку сільських районів Генріком Ковальчиком підписали спільну заяву про експорт українського зерна. Сторони домовилися, зокрема, про спрощення ветеринарного контролю вантажів із українським зерном.

Домовленості сторін також передбачають переведення у режим цілодобової роботи 7 днів на тиждень восьми пунктів пропуску. Збільшення кількості польських ветеринарних інспекторів на призначених прикордонних інспекційних постах до 19 осіб.

Також польська сторона розгляне можливість здійснення транзиту зерна у всіх пунктах пропуску на державному кордоні Польщі та України, зокрема, на прикордонних інспекційних постах Верхрата – Рава Руська, Медика – Шегіні, Кросьценко – Смільниця.

 

Також у відеозверненні президент Володимир Зеленський заявив: "Досягнуто й рішення, яке революційно змінює порядок на нашому кордоні. Запроваджуємо з Польщею спільний митний контроль. Це значно пришвидшить проходження процедур на кордоні. Прибере більшість корупційних ризиків. Але це також і початок нашої інтеграції у спільний митний простір Євросоюзу. Тобто справді історичний процес".

 

Крім того, Володимир Зеленський заявив, що українсько-польські відносини позбулися "будь-яких чвар і старої конфліктної спадщини". За його словами, це має стати новою політикою сусідства України з усіма дружніми країнами.

Можливо, це і справді є історичним моментом. За свою багаторічну історію Україна та Польща не раз воювали одна з одною та мали претензії щодо земельних володінь.

Якщо брати сучасну історію, радикальні політичні сили Польщі звинувачували Україну та не бажали з нею співпрацювати, хоча б через дії Степана Бандери й УПА. А українці на території Польщі іноді переслідувались радикалами. Бували випадки побиття та навіть вбивств на расовому підґрунті.

Потепління у наші міждержавні відносини близько 15 років тому приніс тодішній президент Польщі - Лех Качинський. Він робив це бувши переконаним, що співпраця Польщі, України, Литви, Грузії та інших держав регіону є ключовою умовою зміцнення їх незалежності та позиції на міжнародній арені. На відміну від західноєвропейських і деяких польських політиків відкрито застерігав перед намаганнями росії домінувати в регіоні.

Однак, у 2010 році сталася "Смоленська трагедія", у якій загинув сам Лех Качинський, його дружина і понад 90 представників польської політичної, військової, релігійної еліти. Польща звинувачує у цьому теракті РФію.

Але зараз наші відносини з поляками знову на межі найвищої співпраці. РФія своїми діями добилася протилежної мети - об'єднання Заходу.

 

ІЦ УАК за матеріалами Мінагро

Новини


Яким Ви бачите розблокування експорту аграрної продукції з України?:
Інші опитування